Ev Alma Vakti Geldi Mi?

birevim senetle ev

Her insan kendine ait dört duvarı olan bir ev sahibi olmak ister. Hayatı boyunca kiracı olarak yaşayarak kira ödemek yerine kendilerine ait bir ev sahibi olmak her zaman önde gelen konulardan bir tanesidir. Ev alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğu gibi, ev almak için biri birinden farklı yöntemler de gelir. Herkes bir anda birikim yaparak peşin bir şekilde ev satın almak konusunda yeterince güce sahip olmayabilir. Bu yüzden taksitle ev almak, kira öder gibi ev sahibi olmak insanlar için cazip gelen fırsatlardan bir tanesi olacaktır.

Ev alımları sırasında birçok faktöre de dikkat etmek gerekir. Ev satışlarının en uygun fiyatlar ile emlak firmalarında yer aldığı zamanlar her zaman daha çok tercih edilir. Tabi ki evlerin de satış konusunda uygun olduğu mevsimler vardır. Bu uygunluk zamanlarına dikkat ederek ev alma vakti geldiği çok rahat bir şekilde anlaşılacak. Sizler için ev almak için en uygun zamanların ne zamanlar olduğunu, hangi aralıkta almanın ne gibi karlar ettirebileceğini anlatacağız.

Ev almanın en uygun vakti…

Ev sahibi olmak için gerçekten de mevsimler yani sezonlar oldukça etkili olacaktır. Nasıl bir elmanın ya da armudun sezonu varsa ev almanın da sezonu olacaktır. Tabi ki bu sezonlar ev alınacak konumlara göre değişiklik gösterecektir. Yazlık beldelerinde ev satışlarının en çok olduğu zamanlar en uygun fiyatların olduğu zamanlardır. Kış aylarında yazlık beldelerinde ev satışları pek olmaz. Rağbet olmamasından dolayı fiyatlar da bir hayli yüksek olacaktır. Bu alanlarda ev satın almak için en uygun zaman satışların hız kazandığı ilkbahar ve yaz ayları olacaktır.

Kışlık beldelerde ev almak…

Uludağ gibi kışlık beldelerde ev almak istendiği zaman, vaktin iyi ayarlanması gerekir. Bu tatil yerlerinin yaz aylarında pek tercih edilmemesi ev satışlarının da bir hayli düşük olmasına neden olacaktır. Daha çok sonbahar ve kış aylarında satış hızlarının artış göstermesinden dolayı fiyatlar da sonbahar ve kış aylarında düşecektir. Bu tarz alanlarda en uygun ev satın alma zamanlarının sonbahar ve kış ayları olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Konut kredisinde faiz oranları…

Taksitle ev almak isteyen bireylerin ilk araştırması gereken konulardan bir tanesi de konut kredisi faiz oranları olacak. Belirli zamanlarda devlet tarafından gelen talimat ile hem kamu hem de özel bankalar verdikleri kredi faiz oranlarının bir hayli düşük olmasını sağlarlar. Bu zamanlar takip edilmeli ve düşük faiz oranları uygulandığı zaman krediler çekilmelidir. Kış aylarında kazanç oranları bir hayli düşüyor olmasından dolayı kredi talepleri de azalacak, bu yüzden de bankalar faiz oranlarında güncellemeler yaparak oranları düşürecektir. Bu zamanlarda ev almak en uygun adım olabilecektir.

Son yılların en gözde projelerinden biri olan ev alma yöntemleri, günden güne kendini geliştirmektedir. Özellikle ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için tasarlanmış ve uygulanmış olup, bu uygulamadan herkesin gönül rahatlığı ile faydalanabileceğini hatırlatmak isteriz. Baktığımız zaman peşinatsız ev almak her ne kadar zor gibi görünse de aslında en kolay durum olarak da kabul etmek mümkün. Çünkü bizlerle tanıştıktan sonra artık peşinat gibi bir tasanız olmayacaktır. Sıralı bir düzen çerçevesinde yatırımlarınızı yaparak en doğru kararları verebilirsiniz. Ön ödemeli veya taksit erteleme gibi akla gelebilecek en yaratıcı fikirlerle sizlerin sorunlarına kulak vermekte ve küçük birikimleri büyük yatırımlara dönüştürmekteyiz.

Yapmanız gereken ilk adım sadece nasıl bir ev almak istediğiniz ve en önemlisi de nasıl bir rakama sahip ev almak istediğiniz olmalıdır. Buna karar vererek ilk adımdan sonraki göreviniz ise evin taksitlerini ne şekilde ödeyeceğiniz ve aylık ödeme planınız ne durumdadır bunları dile getirmek olmalıdır. Baktığımız zaman herkes ev almak istiyorum dese bile bunun ne şekilde yapılabileceğinden de habersiz bulunmaktadır. Kira öder gibi taksit ödemek veya aldığınız evde oturmak, ayrıca evinizi kiraya vererek ek gelir elde etmekte yine size kalmıştır. Faizin asla ve asla olmadığı banka kredisine bulaşılmadan faizsiz ev almak isteyenler şimdilerde daha şanslıdır diyebiliriz. Söz konusu birikim ise ve bu birikimin en sağlıklı yollarla gerçekleşmesi de an meselesidir.

Kimi insanlar ellerinde biriktirmiş oldukları ve yıllarını vermiş oldukları bütçeleri ile bir yatırım yapmak isterler. Bu yatırımda daha çok ev ile alakalı olduğu için bankaların yüksek faizli kredileri de pek cazip gelmemektedir. Şimdi sizlere sunulan elinizdeki birikimi bir kenara koyarak ya da farklı yatırımlarda kullanarak peşinatsız ev almak istiyorum programı ile karşı karşıya getirmek istiyoruz. Peşinat vermeden bile nasıl gayrimenkul sahibi olunduğunu daha yakından anlayabilmeniz için yapmanız gereken tek şey kimliğinizi alarak bizlerle iletişime geçmektir. Devamında aklınızda ki yatırımı yani ev, dükkan, ofis katı veya arsa gibi hayallerinizi gerçekleştirmek kalmalıdır.

birevim
Paylaş

2 Comments

  1. Süleyman Yıldız Reply

    Ev almak için aslında eskisi kadar beklememize gerek yok faizsiz sistemlerle ev sahibi olabiliriz

  2. Hülya Aslan Reply

    Ev almak aslında biraz da birikim gerektiren bir şey, birikimsizde olur ama birikiminiz varsa çok daha rahat ödeme kolaylığı sağlarsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 7 =