Ev Alırken Öncelik Nedir?

birevim senetle ev

Ev alırken öncelikle dikkat edilecek hususlar nelerdir? Bu hususlar, çok önemlidir. Bütçeniz nedir? Ödeme gücünüz nedir? Kaç taksitle ödeyebilirsiniz. Ev için ödeyeceğiniz miktar nedir? Evin miktarı dışında ödeyeceğiniz miktar nedir? Bütün bunlar, önemli noktalardır. Evi hesaplı almak da, başta kar etmenin şartlarından biridir.

Bütçenize Göre Ev Almak

Bütçenize uygun olan ev almak için kredi çekmek, öncelikle ev parası kadar faiz ödemek anlamına gelmektedir. Bu da bütçenizi zorlar. Bütçenize uygun ev 10 lira ise, 20-25 liralık borca imza atmanız sizin için büyük sıkıntı olur. Bu nedenle, ‘ayağını yorganına göre uzat’ demek daha doğru olur. Gücünüz dışında işlere kalkışmak, bütçenize göre pahalı alışverişlerde bulunmak, ileriki günlerde sıkıntılarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bütçenize en uygun ev sistemleri, faizsiz ev almak ile mümkün olur. Banka faizi ile ev alanlar, ödeme gecikince de faiz ödüyor. Evi zaten bir ev parası kadar faizle almıştı. Hiç ödeme gücü kalmayınca ev de gidiyor, yaptığınız ödemeler de gidiyor.

Ödeme Kapasitenize Göre Taksit Yapın

100 liralık ev ödeme kapasiteniz varken, 300 liralık ev alırsanız, ona göre taksit durumu da değişecek. Bu durumda kapasitenizi aşmış olacaksınız. Bu nedenle kredisiz ev almak isteyen, ödeme konusunda kolaylık isteyen vatandaşlar, kredisiz ev imkânları sunan firmalarla irtibat kurmalıdır.

Senetle ev imkânı sunan bu şirketlerin aldıkları ücretler düşüktür. Kar payı alan kurumlar 200 lirada 50 lira, hizmet bedeli alan kurumlar 200 lirada 15-20 lira alıyor. Bankaya göre daha iyi olan bu sistemde, karşılıklı güven gerektirir. Karşılıklı güvenin olmadığı durumlarda, bankacılık sistemi devreye girer. Bu gün banka kredi sistemi güvene dayalı değildir. Bundan dolayı, banka bütün şartları kendi lehine çevirmiştir.

En İyi Çözüm Mantıklı Düşünmekle Ortaya Çıkar

En iyi çözüm, faizsiz ev almak ise, bu konuyu ciddi bir şekilde ele almak gerekir. Faiz ödemeleri malum, faiz oranlarının yükselmesi sizin elinizde değil. Faizin inanç platformunda yeri de yok. Ödemeler aksayınca ev elden gidiyor. Bütün olumsuzluklar, faizli kredi çekene yükleniyor. Bütün bu sorunları yaşamamak için faizsiz ev fırsatı sunan kurumlarla irtibata geçmek gerekir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =