Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

birevim senetle ev

Günümüzde ev almak dünyanın hemen hemen her yerinde oluşan bir ihtiyaç. Bu ihtiyacın giderilmesi ise bazen uzun zaman alır. Çünkü bu ihtiyacın giderilmesi belli bir bütçe gerektirir. Yeni yıl ile birlikte konut fiyatlarında artış yaşanması beklenilen zamlar arasında. Elini çabuk tutmak isteyen vatandaşlar ev sahibi olmak için araştırmalarına başladı. Peki ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Güvenilir ve uygun ev nasıl bulunur? İşte detaylar…

Yeni yılın gelmesiyle birlikte emlak sektöründe ufak bir hareketlilik yaşanmaya başladı. İnşaat malzemelerine gelecek olan zam, elini çabuk tutmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Konuyla ilgili araştırmalara başlayan vatandaşların aklında “Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” , “Hem Güvenilir Hem De Uygun Konut Nasıl Bulunur?” soruları belirdi.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Konut sahibi olmak için dikkat edilmesi gereken konulardan biri bütçedir. Bütçenizi belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Böylece ev seçeneklerine bir sınır getirmiş olursunuz. Bu durum karar vermenizi kolaylaştırır.

KREDİ UYGUNLUĞUNU KONTROL EDİN

Satın alacağınız evin krediye uygunluğunu ve evin aracısının olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Konut kredisi kullanmak istediğinizde birkaç bankanın kredi faiz oranlarını ve dosya masraflarını karşılaştırarak seçiminizi yapın. Faiz oranı düşük olan bir bankanın dosya masrafı yüksek olabilir.

HACİZ KAYDINI ARAŞTIRIN

Satın almayı düşündüğünüz evin ipotek ve haciz kaydını araştırmanızda fayda var. Aksi takdirde sonradan sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz bir durumdur. Konumu ve sosyal olanaklara yakınlığı evin değerini artırır. Eğer satın almayı düşündüğünüz evde kiracı var ise kira sözleşmesi şartlarını değerlendirerek planlamanızı yapabilirsiniz.

KAMPANYALARI İNCELEYİN

Kampanyalı projeleri inceleyerek konut sahibi olabilirsiniz. Ancak uygulanan yüksek aidat fiyatlarına dikkat edin. Konut sahibi olmadan önce aidat fiyatını öğrenin.

Ev almanın zor olduğu bu dönemde sanıyorum ki en sık başvurduğumuz yöntem krediyle ev almak. Hayatımızı idame ettirirken aynı zamanda da birikim yapmak oldukça zordur. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için bu zaman zaman imkansız hale gelir. Hem oturduğumuz ev için kira ödemek hem de birikim yapmak gelir-gider dengemizi oldukça etkiler. Büyük şehirlerin yaşam karmaşasına bir de maddi sıkıntı eklendiğinde yaşam çekilmez hale gelir. Burada imdadımıza konut kredisi yetişiyor. Bankalar yaptığı çeşitli kampanyalarla ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi sunmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken konut kredilerinin faiz oranlarıdır. Her banka kendine özgü faiz oranı belirler. Tabi ki bu belirlemede piyasa hareketliliği etkilidir. Faiz oranlarını göz önünde bulundurarak banka tercihimizi yapabiliriz.

Konut sahibi olmak istediğimizde dikkatimizi konut projeleri çekmektedir. Etrafımıza baktığımızda bir çok konut projesi görebiliriz. Bunlar da çeşitlilik göstermektedir. Bazıları peşinat istemezken bazıları ise düşük peşinat isteyebilir. Yapım aşamasında olan bazı konut projeleri bitmiş projelere göre daha uygundur. Tercihinizi bu doğrultuda da yapabilirsiniz.

Faizsiz ev almak hepimizin öncelikli tercihidir. Neredeyse satın almak istediğimiz evin değeri kadar faiz ödemek canımızı oldukça sıkar. Yine burada da imdadımıza faizsiz ev alma projeleri yetişiyor. Birçok proje sıfır faizle hatta peşinatsız konut sahibi yapıyor. Konut sahibi olmadan önce tüm bu bahsettiğimiz seçenekleri iyice değerlendirmeli ve öyle karar vermeliyiz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =