Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni yıl ile birlikte konut fiyatlarında artış yaşanması beklenilen zamlar arasında. Elini çabuk tutmak isteyen vatandaşlar ev sahibi olmak için araştırmalarına başladı. Peki ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Güvenilir ve uygun ev nasıl bulunur? İşte detaylar…

birevim senetle ev

Yeni yılın gelmesiyle birlikte emlak sektöründe ufak bir hareketlilik yaşanmaya başladı. İnşaat malzemelerine gelecek olan zam, elini çabuk tutmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Konuyla ilgili araştırmalara başlayan vatandaşların aklında “Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” , “Hem Güvenilir Hem De Uygun Konut Nasıl Bulunur?” soruları belirdi.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Konut sahibi olmak için dikkat edilmesi gereken konulardan biri bütçedir. Bütçenizi belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Böylece ev seçeneklerine bir sınır getirmiş olursunuz. Bu durum karar vermenizi kolaylaştırır.

KREDİ UYGUNLUĞUNU KONTROL EDİN

Satın alacağınız evin krediye uygunluğunu ve evin aracısının olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Konut kredisi kullanmak istediğinizde birkaç bankanın kredi faiz oranlarını ve dosya masraflarını karşılaştırarak seçiminizi yapın. Faiz oranı düşük olan bir bankanın dosya masrafı yüksek olabilir.

HACİZ KAYDINI ARAŞTIRIN

Satın almayı düşündüğünüz evin ipotek ve haciz kaydını araştırmanızda fayda var. Aksi takdirde sonradan sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz bir durumdur. Konumu ve sosyal olanaklara yakınlığı evin değerini artırır. Eğer satın almayı düşündüğünüz evde kiracı var ise kira sözleşmesi şartlarını değerlendirerek planlamanızı yapabilirsiniz.

KAMPANYALARI İNCELEYİN

Kampanyalı projeleri inceleyerek konut sahibi olabilirsiniz. Ancak uygulanan yüksek aidat fiyatlarına dikkat edin. Konut sahibi olmadan önce aidat fiyatını öğrenin.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 5 =