Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

birevim senetle ev

Ev almak her ne kadar tüm insanların ortak hayali olsa bile herkesin evlerde aradıkları farklı kriterler vardır. Kimisi kırsal kesimde olsun derken kimisi daha çok şehrin merkezinde yer almak ister. Ev fiyatlarının her geçen gün bu denli artış göstermesi kira fiyatlarının da buna paralel bir şekilde artmasına neden oluyor. Bazen uzun süre çalışmak ve birikim yaparak ev sahibi olmak cazip gelirken bazen de konut kredisi gibi taksitle ev sahibi olmak cazip gelir. Nasıl ev sahibi olunmak istenirse istensin sizler için bu yazımızda ev alırken kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir onları anlatacağız.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken öncelikler

Ev sahibi olmak için birçok şeye dikkat etmek gerekir. Ciddi anlamda ödemeler yapılarak alınacak olan evlerin her şeyinin iyi bir şekilde analiz edilmesi öncelik olmalıdır. İlerleyen süreçlerde gerçekten herkese uygun mu değil mi gibi araştırmalar yapılması gerekir. Ev almak öyle ha deyince yapılabilecek bir şey olmamasından dolayı ilk uygun görülen evi almaktan ziyade insanların nasıl bir ev istediklerini ilk olarak belirlemesi ve ona göre araştırmalarına başlaması gerekir.

Ev seçimlerinde dikkat edilecek unsurlar

Ev seçimleri sırasında ilk olarak ne gibi özelliklerin olması gerektiğine dair bir liste hazırlamak gerekir. Bu listede genel olarak;

 1. Ev almak için ne kadar bütçe ayrılabilecek onu net bir şekilde belirlemek gerekir.
 2. Bütçeye uygun birçok ev araştırılmalı, her birinin arasında ön eleme yapmak öncelikli olmalıdır.
 3. Alınacak evde emlak gibi aracı var mı yok mu kontrol edilmesi gerekir. Ortalama olarak emlak olarak görev alan kişiler ev başına yüzde beş oranında komisyon alacaktır. Bu komisyon ücreti ödememek için aracı olmamasına dikkat etmek gerekir.
 4. Eğer evler kredi çekilerek alınacaksa bankalardan konut kredisi çekme sırasında evler krediye uygun mu değil mi diye bakılır. Kredi uyumluluk oranına dikkat edilmesi gerekir.
 5. Evler için belirlenen fiyat ile piyasada belirlenmiş olan evlerin fiyatları kıyaslanmalıdır.
 6. Satıştaki evin üzerinde ipotek ya da haciz kaydı var mı araştırılmalıdır.
 7. Ev sahibi olmak için araştırılan konulardan bir tanesi de evin boyası yeni yapılmışsa rutubet oranına bakılmalıdır.
 8. İlerleyen süreçlerde kaç odalı bir lazım ev olacağı düşünülerek ona göre bir ev alınmalıdır.
 9. Hastane, ulaşım, okul, eczane ve market gibi alanlara uzaklık derecesi kontrol edilmelidir. Uzak alanlar acil durumlarda ulaşımların daha zor olmasına neden olacaktır.
 10. Ev alma sırasında apartman düzeni ve komşuluk ön planda tutulmalıdır.
 11. Evde kiracı varsa sözleşmesinde yer alan şartlar incelenmelidir.

İster taksit ile ev sahibi olmak ister birikim ile ev sahibi olmak tercih edilsin asla fark etmez. Ev alırken tüm detayları iyi analiz etmek gerekir.

Kirada oturma oldukça zor ve hassasiyet isteyen bir konudur. Ev sahibinin isteklerini yerine getirmek, eve zarar vermemek, kirayı düzenli ödemeye çalışmak kiracıların yerine getirmek zorunda oldukları şartlardır. Bu şartlar kimi zaman ev sahiplerinin katı kuralları ile dayanılamaz bir hale gelir. Eve çivi bile çakamamak, ev sahibinin aniden evden çıkartması, yüksek kira zamları gibi durumlar kiracıları çileden çıkartan durumlardır. Ev sahibi olma hayali kuran kiracılar ne yazık ki kısıtlı bütçeleri yüzünden bu zorluklara katlanmak zorunda kalmaktadır.

Ancak son yıllarda konut sektörünün gelişmesi ve bankaların kampanyaları sayesinde herkes kolaylıkla ev sahibi olabilmektedir. Bütçenize en uygun konut seçeneğini belirleyerek ödeme kolaylıkları sayesinde ev sahibi olabilirsiniz. Bu konut kampanyaları ve dikkat etmeniz gereken koşullar şunlardır;

– Konut kampanyaları; Özel sektör ve devlet destekli toplu konut projeleri size ev sahibi olmak için çok uygun koşullar sağlamaktadır. Uygun fiyatlarının yanı sıra her bütçeye uygun ödeme koşulları sayesinde uzun vadeli ve kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu projelerin bazılarında faiz oranı da uygulanmaktadır. Kendinize uygun konutu seçerken faiz oranına dikkat etmeli ve bütçenize en uygun seçeneği tercih etmelisiniz. Bazı konutlarda ise peşinat ödemesi bulunmaktadır. Eğer gelecekte peşinat ödemesi yüzünden taksitleri öderken sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu seçenekten vazgeçmeli ve peşinatsız ev kampanyaları için araştırma yapıp onları tercih etmelisiniz.

– Banka kredi kampanyaları; Bankalar arasındaki rekabet ve müşteri çekme amacı, ev sahibi olmak isteyen kişiler için olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Özellikle son zamanlarda faiz oranlarının düşmesiyle beraber bu rekabet ortamı daha da kızışmıştır. Konut kredisi kullanmadan önce bir kaç bankadan teklif alabilir ve kendinize en uygun krediyi seçebilirsiniz. Bankalardan talep edeceğiniz faiz indirimi sayesinde daha da uygun koşullar sağlamanız mümkün. Geri ödeme konusunda uzun vade ve düşük tutarlı taksitler her ay zorlanmadan borcunuzu ödemenizi sağlayacaktır.

Bu unsurlara dikkat ederek kendiniz için en karlı yöntemi belirleyebilir ve ev sahibi olabilirsiniz. Gelecek dönemde zarar etmemek ve bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmek geleceğinizi garanti altına alacaktır.

birevim
Paylaş

3 Comments

 1. İbrahim Sarı Reply

  Ev alırken ben aslında temizliğine ve mümkünse sıfıra yakın olmasına özen gösteriyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − 8 =