Eski Kredilere Faiz İndirimi Bekleyenler Dikkat! Kamu Bankaları Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranı Yüzde 0.89 Mu Olacak?

birevim senetle ev

Büyük pandemi durgunluğu neredeyse otomotiv endüstrisini dizlerinin üstüne getirdi. On yıl sonra, otomobil üreticileri yeni bir tehdidi hesaba katıyorlar. Üretimi durduran, satışları kesintiye uğratan ve 2008’de nadiren geri dönebilen bir endüstri için finansal acıya neden olan beklenmedik güç olan yeni Koronavirüs! Ülkemizde virüs fırsata dönüştü ve faiz indirimleri ile insanlar avantajlı şekilde araç sahibi oldular.

Kamu bankaları ihtiyaç kredisi faiz oranları ile araç kredisinde faiz oranlarındaki indirimi özellikle pandemi döneminde toplu taşımadan kurtulmak isteyen kişilere ilaç gibi geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank araç kredisinde faiz oranı düşürdü.

Yapılan indirimler sonucunda konut almak isteyen kişilerin gözleri yeni haberlere odaklandı. Kamu bankaları  konut kredisi yapılandırma faiz  oranı % 0.89 mu olacakEski kredilere faiz indirimi bekleyenler dikkat kesildi! Yeni haberleri bekliyor.

Kamu Bankaları Araç Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü.

3 Kamu bankası bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank faiz indirimine gidiyor.  Faiz oranı bazı bankalarda % 0.86 seviyesine inerken, Halkbank ve Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranını % 0,89 olarak güncelledi. Taşıt kredisi faiz oranlarına gelecek olursak;  3 kamu bankası da taşıt kredisi faiz oranlarını % 0.89 olarak revize etti.  Konut kredisinde beklenen olmadı ve faiz oranı % 0.94 olarak kaldı.

Kamu Bankaları Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranı Yüzde 0.89 Olarak mı güncellenecek?

Devlet bankalarının ihtiyaç ve taşıt kredisi paketlerinde indirim yapmaması eski kredilere faiz indirimi yapılabileceği beklentisini beraberinde getirdi.  %0,64 kampanya sonrası kamu bankaları ortak açıklama yapmıştı.  Bu şekilde bir beklentiye girilmemesi gerektiğini ve eski kredilere faiz indirimi yapılmayacağı beyan edildi.

Özellikle kredi borcu olanların sabırsızlıkla beklediği kamu bankaları düşük faiz ile konut kredilerine yapılandırma yapacak mı?

Eski kredilere yapılandırma olacak mı sorusunun yanıtını sizin için aradık. Bankalar yüksek faiz ile kredi çekenlere yapılandırma yapacak mı?

Bildiğiniz gibi BDDK tarafından yapılan müdahale ile bankaların kredi faiz oranları ve merkez bankası tarafından yapılan faiz indirimleri hızla düşüşe geçmişti.

Yüksek faiz ile kredi çekenlerin mağduriyetleri ne olacak?

Pandemi ekonomiyi etkilemesin ve vatandaş bir rahat nefes alsın derken faiz indirimleri maalesef pandemi öncesi kredi kullanan kişileri etkiledi. Örnek üzerinden gidelim;

  • Mayıs 2020 tarihinde Ziraat Bankası Faiz Oranı 0.94 – 180 ay vade
  • Haziran 2020 tarihinde Ziraat Bankası Faiz Oranı 0.64 – 180 ay vade

Pandemi sebebi ile yavaşlayan ekonomi göz önüne alınarak vatandaş yapılandırma hakkı bekliyor. . Yapılandırma haberlerine gelirsek teknik olarak bankalar kredi faiz indirimi yapmadı aslında, ekonomiyi canlandırmak adına  yeni dörtlü kredi paketi açıklandı.

Yani eski kredi borcu olan yani kredi ödemesi devam eden kişiler söz konusu faiz oranlarından yararlanma hakkını kaybetti. Bankaların yapılandırma zorunluluğu imzalanan sözleşmeye istinaden sadece konut kredisi faiz oranı düştüğünde geçerli oluyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 2 =