Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları!

birevim senetle ev

Hayat şartları her geçen gün zorlaşırken ev sahibi olmak her birimiz için gerçekten zor, ancak belli bir kesim var ki bizden daha fazla zorlanıyor. Hem yaşam şartları hem de maalesef barınacak bir ev konusunda… Çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı, sosyal konut inşası için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. 1984 yılında kurulan Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Engelliye ev kampanyaları nelerdir?

Kısaca Toki olarak adlandırılan sistemde şartları yerine getirebilen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu sistem avantajlarını kullanarak tüm hayatı boyunca bir ev satın alabilir.  Toki devlet tarafından kurulmuş vatandaşın barınma hakkına destek bir uygulamadır.  Toki sistemi özellikle alt ve orta gelir seviyesine sahip vatandaşlar için düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.

İlk dönemlerde her ne kadar kaynak yetersizliği ile zorluklar söz konusu olsa da şimdi sistem oturmuş şekilde işlemektedir.  Toki günümüz şartlarında özellikle peşinat biriktiremeyen kişiler için büyük bir avantajdır.

Tüm vatandaşlarına eşit hizmet vermesi gereken hükümet engelli vatandaşlarında yüzünü güldürdü. Pozitif ayrımcılık ile Toki hayatı engelli olarak geçiren vatandaşlara %5 kontenjan ayırdı.

Engelli kampanyasından faydalanabilmek için hangi şartlar gerekiyor. Toki yaptığı projelerde aşağıdaki gruplara özel haklar sağlıyor;

 • Malul olanlar;
 • Dul ve yetimler,
 • İstiklal savaş gazilerine,
 • Kore gazilerine,
 • Kıbrıs hizmet gazilerine,
 • Şehit ailelerine,
 • %40 özürlü vatandaşlara,

Engelliler aşağıdaki şartları yerine getirerek Toki evlerinden birine sahip olabiliyorlar. Elbette yine kura yöntemi ile Aynı evde yaşadığınız kişiler yani hane halkı gelirinin 2600 TL’yi geçmediğini kanıtlayan belge, engelli ya da özürlü vatandaşların; engelliler idaresi tarafından verilen kimlik kartını göstermesi gerekiyor.  Bunun dışında yetkili bir hastaneden alınan sağlık heyet raporu (en az %40 özürlü olduğuna dair) ibraz edilmesi gerekiyor.

1000 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olabilecek engelli vatandaşlar başvurularını Halk Bankası şubelerine yapabiliyorlar.

Engelli Kampanyalar

Cumhurbaşkanlığı yıllık programında engelliler için güzel haberler bununla da sınırlı değildir.  Yaşlı, öğrenci, dar gelirli ve engelli olarak nitelendirilen dezavantajlı kesim için 81 ilin sosyal analiz haritası çıkarılarak ihtiyaçlar tespit ediliyor ve engelliler bu sosyal analiz haritasında ilk sırada yer alacak gibi görünüyor.

Engelsiz, güvenli, sağlıklı, çevre ve çocuk dostu konut alanları geliştirmeyi planlayan cumhurbaşkanlık yıllık programı merakla bekleniyor.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Melis Yıldırım Reply

  Bir akrabam engelli evladının üzerine bu şekilde alım yapmıştı, bu tarz şeylerden engelli bireylerin olduğu ailelerin faydalanması çok güzel

 2. Hilal Polat Reply

  Hane halkı gelirimiz 2600’ü geçmiyor ve ablam %40 üstü engelli raporu var, bunlar için tokiye mi emlak konuta mı başvuracağız nereye başvurabileceğiz?

  1. admin Reply

   Merhaba Ebru Hanım,
   Bu kampanyadan yararlanabilmek için kişinin aktif olarak çalışıyor olması koşulu vardır.

 3. Buket Polat Reply

  Engeli bulunan vatandaşlarımız için çok güzel bir fırsat olmuş, aynı şekilde gazi ve şehit aileleri içinde böyle kampanyalar olur inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 14 =