Engelli Araç İndirimi Ne Kadar, Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Engelli vatandaşlarımız için sunulan fırsatlardan bir tanesi de araç satın alma işlemlerinde ötv indirimi olarak karşımıza çıkıyor. Engellilere özel tasarlanan araçlar ile birlikte onlar da trafikte rahat bir şekilde yer alabiliyorlar. Engelli araç indirimi ne kadar? Sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz merak ettiklerinizi de yanıtlamış olalım.

%40 ve %90 engel oranına bağlı olarak araç sahibi olabiliyorsunuz ve iki ana grupta değerlendirme yapılacaktır. %40 ve üzeri engel durumuna sahip iseniz eğer araç satın alma işlemlerinde yanınızda herhangi bir yakınınız yani akrabanızın olması gerekmiyor. Araç sahibi sizler olacaksınız ve h sınıfı ehliyetinizin olması gerekecektir.

%90 ve üzeri engel durumunda ise arabayı kullanacak olan yakınınızın da sizinle birlikte süreci yürütmesi gerekecektir. Bu engel oranına sahip bir kimsenin trafiğe çıkması mümkün değildir ve birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakını da kendisine eşlik etmek zorundadır.

Engelli Vatandaşlar Ticari Araç Kullanabilir mi?

Engelli araç indirimi başlığı sonrası dilerseniz merak edilen diğer sorulara da yanıt vermeye çalışalım. Ticari araç kullanımı yasal olarak mümkün değildir. H sınıfı ehliyet sahibi olduğunu takdirde engelliler için özel olarak tasarlanan araçları kullanabiliyorsunuz ve bunun dışında herhangi bir araç kullanımı da mümkün olmayacaktır.

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H sınıfı, engellilere özel bir ehliyet türüdür. Otomobil ya da motosiklet tercihi yapacak olan engelli vatandaşlarımız için sınıf değişikliği söz konusu olacaktır. Engelli araç indirimi ne kadar? Sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz ehliyet detayını da hep birlikte inceleyelim.

Yazılı ve direksiyon sınavı olmak üzere iki farklı sınava tabi tutuluyorsunuz ve bu bağlamda kullanacağınız araçlar da yine size özel dizayn edilmiş araçlar olacaktır. Özel donanımlı araçlar ile birlikte ilgili sınavı başarılı bir şekilde tamamladığınız takdirde sizler de H sınıfı ehliyet alma hakkı kazanıyorsunuz.

H sınıfı ehliyet sahibi olduktan sonra engelli raporunuz ile galerileri ziyaret edebilir ve özel tasarım araçları uygun rakamlar eşliğinde satın alabilir ve trafiğe adım atabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =