Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları

birevim senetle ev

Bina, arsa, daire ya da varsa intifa hakkı sahibi olan kişiler belirli dönemlerde emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Arazi, arsa, bina ya da işyeri gibi gayrimenkul sahibi olanlar, bazı durumlarda emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar. Ülkemizde emlak vergisi alınırken, gayrimenkul sahibi olanlarda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayanlardan vergi alınırken, bu şartları sağlamayan kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Ülkemizde emlak vergisinden muaf tutulma şartları aşağıda madde madde yazılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde brüt yüzölçümü 200 metre kareyi aşmayan ve bir meskeni olan ya da bahse konu meskenin intifa hakkına sahip olan kişiler, kendisine bakacak kimsesi olup da 18 yaşını doldurmamış bireyler hariç tutularak;

  • Herhangi bir geliri olmadığını belgeleyenler,
  • Gelirlerini sosyal güvenlik kurumundan alan kişiler dul, emekli, yetim, yaşlı, ölüm, maluliyet aylığı alanlar,
  • Şehitlerin dul ve yetimleri,
  • Gaziler,
  • Engelli vatandaşlar emlak vergisinden muaf olma hakkına sahiptirler.

Daha doğrusu burada belirtmiş olduğumuz kriterdeki kişilerin emlak vergileri bakanlık tarafından ya tamamen sıfırlanmış olmakta ya da indirimli olarak yararlanmaktadırlar. Emlak vergisinden muaf tutulma şartları irdelendiğinde, ilk önce kişinin herhangi bir gelirinin olmaması aranmaktadır. Aranan bu gelirler arasında hizmet karşılığı elde edilen gelir, sınai, ticari, tarımsal faaliyet geliri, faiz geliri, mesleki gelir, menkul ya da gayrimenkul geliri gibi gelirlerin olmaması aranmaktadır.

Yukarıda sayılan gelirlerden herhangi birine sahip olmayanlar, gelirleri olmadığını belgelendirmelidirler. Sonrasında meskenlerinin bağlı olduğu belediyeye bir dilekçe yardımıyla başvurarak emlak vergisinden muaf olabilirler. Tek bir evi ve geliri olmayan kişilerin herhangi bir gelir getirmeyen arsa ya da dükkanlarının olması bu haktan yararlanmalarına engel olmamaktadır. Ancak bahse konu işyeri, gayrimenkul ya da arsalardan herhangi bir gelir elde ediyorlarsa emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar. Bu arada emlak vergisi muafiyet başvurusunun sadece konutlar için yapılabileceğini unutmamalısınız.

Eğer emekli olan kişiler oturdukları evi başkasına işyeri olarak kiralarlarsa, bu durumda emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar. Yine emekli kişiler belirli bir ücret karşılığında herhangi bir işe girerlerse yine emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =