Emlak Vergisi Ödemelerinde Online Ödeme Kolaylığı

birevim senetle ev

Türkiye sınırları dahilinde olan ev ve iş yeri için online olarak emlak vergisi ödeme kolaylığı başlatıldı. Milyonlarca gayrimenkul sahibi için büyük kolaylık sağlayan bu sistemin ile birlikte emlak vergisi ödemeleri için 2020 yılına ait birinci taksit ödemeleri başlatıldı. Arazi, bina ya da arsa gibi taşınmazı bulunanlar için yıllık olarak alınan emlak vergisi gayrimenkulünün satışını yapmayanlar ve geçtiğimiz sene gayrimenkul alımı yapanlar için 2020 yılına ait ilk taksit ödemesi Mayıs ayında başlamış oldu.

Yapılan sistem ile birlikte son ödeme tarihi 31 Mayıs 2020 olan taksit için gayrimenkul sahipleri online ödeme kolaylığını kullandı. Bu tarihe kadar ödeme yapması gerekli olduğu halde ödeme yapmayanlar için cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Belirtilen tarihlerde ödeme yapmayanlar için ceza olarak her ay için %2 oranında gecikme zammı uygulamaya koyulacak. Aynı zamanda herhangi bir geliri olmadığını belirten kişiler, sosyal güvenlik kurumlarından aylık alarak geçimini sağlayanlar, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri de brüt olarak 200 metrekareyi aşacak koşulunu sağlamak kaydı ile sahip oldukları evler için emlak vergisinden muaf tutulacak.

Emlak Vergisini Ödemesi Gerekenler

Online ödeme sistemini kullanarak emlak vergisi ödemesi gerekenlere baktığımız zaman bina vergini ödemesi gerekenler, binanın maliki, varsa şayet intifa hakkı sahibi olanlar ve her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeme yapacak.  Eğer bina paylı mülkiyet durumunda bulunuyorsa malik olan kişiler, hisseleri oranına göre emlak vergisi için mükellef emlak vergisi ödeme durumunda sayılmaktadır.

Emlak Vergisi Hesaplama Yolu Nedir?

Taşınmazı olan gayrimenkul sahipleri genel olarak emlak vergisi ödeme için nasıl hesaplama yapması gerektiğini bilmemektedir. Emlak vergileri 4 yılda bir olarak şekilde takdir komisyonları tarafından belirlenmektedir. En son olarak 2017’de belirlenmiş olan oranlar ile 2021 oranına kadar geçerliliğini korumaktadır. Ara yıllar için ek olarak elde edilmiş olan rakamlar ile yeni değerlemeler yapılıyor. En son yediden değerleme oranı ile bu yıl için oran %22.58 olarak belirlenmiş olarak bulunmaktadır. Bu verilere göre yeniden değerleme oranının yarısı olarak %11.9 artırılarak hesaplama yapılması gerekiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − three =