Emlak İşletmelerine Ek Şartlar Getirildi

birevim senetle ev

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin yönetmelikte yapılan değişiklikler ile birlikte emlak işletmeleri sıhhi müessese kapsamına dahil edildi. Yapılan düzenleme ile birlikte emlak işletmeleri için ek şartlar uygulamaya girdi. Düzenlemeye göre daha asgari ortak şartları ile birlikte emlak işletmeleri için ikametgah amacı doğrultusunda kullanılmayan bağımsız bölüm niteliğine sahip olarak bulunması ve iş yerinde başka herhangi bir ticari faaliyetin bulunmaması gerekiyor. Bununla birlikte mevcut faaliyet alanının en az 20 metrekare kadar olması ve bu büyüklüğün her bir esnaf ve sanatkar için 5 metrekare arttırılarak uygulanması gereklidir. Bunlar ile birlikte kabul yeri, idari büro ve fiziksel bir dosyalama varsa bile arşiv bulunması da gerekli olacak.

Yeni Şartlar İçin 3 Aylık Süre Tanındı

Emlak işletmeleri için ruhsat verilmeden önce gerekli şartların taşınıp taşınmadığı ile alakalı yerine kontroller yapılacak. Faaliyet sınırı içinde işletmenin taşıması gerekli olan genel ve özel şartların taşınıp taşınmadığı kontrol edildikten sonra ruhsat verilecek. Bu durun tek istisnası olarak 5 Haziran 2018 tarihi itibari ile gelir ve kurumlar vergisi kapsamında olan ve meslek odasına kayıtlı olarak taşınmaz ticari iştigal eden ruhsatlı olsun ya da ruhsatlandırılacak olsun, belirtilmiş olan tarihten sonra iş yeri adreslerinde herhangi bir değişiklik yapmadıkları sürece yönetmelikte belirt,ilen özel şartlardan muaf tutulacaktır. Devirlerde ise bu tür bir işlem uygulanmayacaktır. Emlak işletmeleri için gerekli olan şartların sağlanması adsına işletmelere 3 aylık bir süre tanınacaktır ve ruhsatlar herkesin görebileceği şekilde asılacaktır.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

Emlak işletmeleri için yapılan değişiklikler ile birlikte taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliklerde de bir takım revizeler gündeme geldi. Yetki belgesi için alım süresi 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmış oldu. Emlak işletmelerinin yeni düzenlemeler doğrultusunda gerekli koşulları sağlaması gerekiyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak değişen bir takım özel şartlar taşınmadığı halde emlak işletmeleri için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı ruhsat için gerekli alan genişletmelerinin yapılması ve genel ve özel şartların 3 aylık süre içerisinde tamamlanması gerekiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + four =