Dünyanın en saçma binası nerede ve ne zaman yapıldı?

birevim senetle ev

Biz Türkler Mimar Sinan ile övünürken açıkçası “dünyanın en saçma binası nerede ve ne zaman yapıldı” sorusunun karşılığını Türkiye’de bulacağımızı asla düşünmememiştik. İnanın biz Google’nın yalancısıyız.

Türkiye’nin her karesinde gördüğümüz binlerce modern yada tarihi yapıda ruhumuz gördüğümüz yaratıcılık karşısında bayram ediyor.  Ancak tüm dünyada sosyal medya aracılığı ile bu binalar yerine Kahramanmaraş’ta gördüğümüz ve tüm dünyada konuşulan bina esprilere konu olsa da içimizi acıtıyor.

Estetik tüm yaşam kalitemizi  etkileyen en önemli faktörlerden biridir.  İspanya, Barselona’daki zihin evi yada Hindistan’daki Lotus Tapınağını düşünün göreceksiniz ki düşünürken bile size haz verecektir. İşte mimari bu kadar önemlidir.

Peki dünyanın en saçma binası Kahramanmaraş’ta hangi sebep ile yapıldı.  Şehre  modern bir hava vermek için hazırlanan bina ilk başta elbette mimarları şok etti. Kahramanmaraş  İL Özel İdare Binası 1994 yılında hizmete açıldı. O güne değin gören kişiler binanın mimarlarını uyardı mı bilinmez, günümüzde binanın yıkılması bile yapımından daha fazla bir maliyete sahip gibi  görünüyor.   Bina 2011 yılında 28 milyon tahmini bir bedel ile satışa sunulmuş ancak satılamamıştır.  Ve bu şekilde İl Özel İdarelerin kapanmasının ardından Kahramanmaraş Belediyesi mülkiyetine geçmiştir.

Peki bu binayı ne şekilde nitelendirelim modern mi yoksa klasik mi  diye düşünen çoğunluk saçma isminde mutabık kaldı.

Dünyanın en saçma binasının özellikleri 

  • 2 bin 110 metrekare,
  • Kat Sayısı 19,
  • Sarı, kırmızı ve sarı,
  • Bina 90 bölümden oluşmaktadır.

Şehrin her bölümünden görülebilen birnanın şuan ancak bir kısmı kullanılabiliniyor. . Binanın tüm kısmının kullanılamaması yapılan mimari hatalardan ötürü gibi görünüyor.

Kahramanmaraş’ı dünyaya tanıtan bina eğer konu tanıtım ise doğru reklamın iyisi  kötüsü olmaz eski inanışını  doğruladı gibi  görünüyor.  Elbette mimaride geldiğimiz noktaya bakıldığında Mimar Sinan’ın torunları olduğumuz iddiasını pek doğrular noktada görünmüyor.

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarı üzerinde yer alan binanın yıkılması ile ilgili  halk baskısı sürse de maliyetler düşünüldüğünde kısa dönemde bunu görmemiz mümkün gibi  görünmüyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =