Dolar Endeksi Nedir ve Ne İşe Yarar?

birevim senetle ev

Ekonomi haberlerinde duyulan dolar endeksi, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda dolar endeksi nedir ve dolar endeksi ne işe yarar gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar endeksi sayesinde Amerika Doları, başka yabancı para birimlerine karşı değerini ölçebilmektedir. Dolar endeksi, yüksek ticaret hacmi olan 6 para birimine göre hesaplanmaktadır. Bu para birimlerinin geometrik ortalaması alınarak hesaplama yapılmaktadır. Para birimleri zaman içerisinde değişmektedir. Önceden bu endekste yer alan Kanada Doları, şimdi başka para birimlerine yerini bırakmış durumdadır. Yüksek işlem hacmi ve ticari partnerlere göre bu 6 para birimi değişmektedir.

Dolar Endeksi DXY sembolü ile ifade edilmektedir. DX ya da USDX olarakta kullanılmaktadır. Bunlara göre DXY nedir veya Dolar Endeksi nedir gibi sorularınızın cevabı tam olarak burada yer almıştır.

Dolar Endeksi Ne İşe Yarar?

Dolar endeksi nedir sorusuyla hemen hemen aynı cevaba sahiptir. Amerika Dolarının diğer para birimlerine göre değerini ölçmekle beraber para politikalarına yardımcı olmaktadır. Dolar endeksi, yatırımcılar tarafından stratejiler oluşturmak amacıyla da kullanılmaktadır. Dolar endeksi hesaplayarak işlemler yapılmaktadır.

Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Dolar Endeksi hesaplanırken, yabancı para birimlerinden bir havuz oluşturulmaktadır. Bu para birimlerinin hepsi aynı değerde değildir. Dolar endeksini hesaplamak için bir formül bulunmaktadır. Bu formülde yer alan 50.14342112 sayısı, sabit çarpan anlamına gelmektedir. Güncel para değerleri yerleştirilerek hesaplama yapılır.

Dolar Endeksi hesaplama formülü; DXY = 50.14342112 X USD / EUR (-0.576) X IPY / USD (0.136) X USD / GBP (-0.119) X CAD / USD (-0.090) X SEK / USD (0.042) X CHF/USD (0.036) şeklindedir.

Hesaplama için para birimleri ve bu para birimlerinin ağırlıkları yüzde olarak yer almaktadır.

  • EURO (EUR) %57,6
  • Japon Yeni (JPY) %13,6
  • İngiliz Sterlin (GBP) %11,8
  • Kanada Doları (CAD) %9,0
  • İsveç Kronu (SEK) %4,2
  • İsviçre Frangı (CHF) %3,9

Bu listeye göre EURO lider durumdadır. EURO’nun herhangi bir açıklaması aynı şekilde Amerikan Dolarını etkilemektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =