Dikdörtgen Salonları Dekore Etmenin 7 Yolu

birevim senetle ev

Bütün evlerin en değerli ve özel bölümleri her zaman salonlar olmuştur. Her daim eve gelen tüm misafirler salonlarda ağırlanmaktadır. Bu sebeple her zaman özellikle ev hanımları için salon dekorasyonu apayrı bir öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple ev dekorasyonunda genel olarak salon merkezli çalışılmalıdır. Dikdörtgen salonları dekore etmenin birbirinden farklı 7 yolu ile sizde evlerinizin salonlarını birbirinden güzel mekanlara çevireceksiniz. Peki, dikdörtgen şeklindeki salon mimarisinde dekorasyon nasıl yapılmalıdır?

1-) Mobilyaları Birbiri Ardına Sıralamaktan Kaçının

Dikdörtgen tarzı salon mimari dekorasyonlarında ilk başlarda gelen hatalardan birisi de mobilyaları adeta tren vagonları gibi arka arkaya sıralamak olmaktadır. Çünkü mobilyaları yan yana sıralamak hem onların güzelliğini göstermeyecek hem de salonu oldukça kullanışsız yapacaktır. Bu olumsuz görüntüyü gidermenin en güzel yollarından bir tanesi L tipi koltuklar ile salonunuzu dizayn etmek olmalıdır.

2-) Sehpalardan Doğru Şekilde İstifade Edin

Evlerin özellikle de salonların en vazgeçilmez parçalarından bir tanesi de sehpalardır. Dikdörtgen salonlar için ayrı bir öneme sahip olan sehpalar oldukça şık ve salona uygun olmalıdır. Özellikle de orta sehpa dikdörtgen salonun mimarisine kesinlikle uygun olmalı ve kalitesiyle göz doldurmalıdır.

3-) Dikdörtgen Salonlarda Halının Etkisi

Halı unsuru bütün salonlarda olduğu gibi dikdörtgen salonlar içinde vazgeçilmezlerden bir tanesidir. Halı seçiminde çocuk sayısı, mobilyaların rengi gibi etmenler göz önünde bulundurulmalı ve açık tonlarda bir halı seçilmeye gayret gösterilmelidir.

4-) Aynalar Işığı Salonun Her Yerine Yayar

Küçük mekanları geniş göstermenin en iyi yollarından birisi de aynaları doğru kullanmaktır. Bu sebeple salonlarınızda doğru açılarla uygun yerlere koyacağınız aynalar sayesinde hem ferah bir ortam elde eder, hem de ışığı daha verimli kullanırsınız.

5-) Yemek Masasının Yeri ve Önemi

Hemen her salonun ve kadınların en gözdesi yemek masaları olmaktadır. Bu sebeple yemek masasının kalitesi çok iyi olması gerektiği gibi salon içerisinde de en uygun mekana konumlandırılmalıdır. Bu noktaya kapıya yakın konumlandırmak daha avantajlı olacaktır.

6) Perde Seçimi

Dikdörtgen salonlar için en önemli aksesuarlardan bir tanesi de doğru perde seçimi olmaktadır. Bu sebeple perdeleriniz mobilyalarınızla uyumlu olmalıdır. Yine salonun daha ferah gözükmesi için açık tonlarda olmalıdır.

7-) Dikdörtgen Salonlarda Duvar Boyası

Salonları şık ve ferah gösteren unsurlardan biriside hiç kuşkusuz duvar boyalarıdır. Bu sebeple duvarlarınızı açık ve pastel renklere boyamanız daha ferah bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 17 =