Corona Virüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

birevim senetle ev

Tüm dünyayı esir almış olan covid-19 vakası, üretimi olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiliyor. Emlak piyasası kan ağlıyor demek abartılı bir söylem olmayacaktır ve zaten veriler de bu gerçeği daha net bir şekilde gözler önüne seriyor. Stoklar hali hazırda azalırken piyasanın durgun olduğunu da görebiliyoruz ve virüs sonrası dönemde emlak fiyatlarının artacağını tahmin etmek de pek zor olmayacaktır.

Virüs, inşaat sektörü ile birlikte birçok farklı sektörü de esaret altına aldı ve hali hazırda iş yapamayan sektörler, virüs sonrası döneme zamlı tarifeler ile hazırlanıyorlar. Bu bazı kesimlerce normal kabul edilirken bazı kesimler ise bunun fırsatçılık olduğunu dile getiriyor.

Yabancı Müşteri Talepleri Arttı

Korona virüs nedeniyle yabancıların ülkemize giriş çıkışları da engellendi ve bu durum turizm sektörünün yanı sıra inşaat sektörünü de bir hayli olumsuz etkiledi. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve en azından bir süreliğine hafifletmek adına uzaktan satış gibi bir ayrıcalık tanındı fakat hiç kimse, ilgili mülkü görmeden alış veriş yapmaya yanaşmıyor. Şu an için yabancıların talepleri bir hayli birikti ve satış yapılamadığı için konut fiyatlarında muazzam bir artış bekleniyor.

Beklenen İvme Yakalanamadı!

Ülkemize yatırım yapmak isteyen ve bunu gayrimenkul üzerinden tercih eden yabancılar, şu an ülkemize giriş yapamıyorlar. Açıklamalara baktığımızda ise uzaktan satışta beklenen verimin elde edilemediği ve ivmenin bir türlü yükselmediğini görebiliyoruz. Bu durum, stokların birikmesine ve taleplerin artmasına sebebiyet veriyor.

Virüsün biteceği tarih ne yazık ki tahmin bile edilemiyor ve artan vakalar da önlemleri güçlendirmemize neden oluyor. Bu artış emlak sektörünü hareketlendirirken yerli alıcılar için zor bir dönemi de beraberinde getirecektir.

Aslında yalnızca emlak sektöründe değil, birçok farklı sektörde zamlı tarifeler ile karşı karşıya geleceğiz. Ne yazık ki her sektör olumsuz etkilendi ve insanlar toparlanabilmek adına kendi önlemlerini almak zorunda kalıyor. Gayrimenkul satışlarına dair gelişmeler de bu şekilde ve zaten süreç tamamlandıktan sonra bu duruma hep birlikte şahitlik edeceğiz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 9 =