Corona Virüs Kira Sözleşmelerini Nasıl Etkileyecek?

birevim senetle ev

Dünya genelinde ve ülkemizde devam eden salgı nedeniyle kiracılar ve mülk sahipleri de sıkıntı yaşayabiliyor. Peki bu süreçte her iki taraf yasalar eşliğinde nasıl ve ne şekilde korunuyor? Gelin hep birlikte bu soruya detaylı bir şekilde yanıt verelim.

İçişleri Bakanlığı tarafından çıkartılan ve yakın zamanda gündeme gelen genelge doğrultusunda birtakım işletmelerin faaliyetlerini durdurması gerekiyordu ve öyle de oldu. Hali hazırda dükkanlarını kapatmak zorunda kalan milyonlarca insan var. 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 aralığında kira bedeli ödenmeyecek ve bununla birlikte mülk sahibinin fesih ya da tahliye hakkı olmayacaktır.

Bu genelge ile birlikte kiracılar bir nevi koruma altına alındı ancak mülk sahiplerinin mağdur olabileceğini düşünüyoruz. Peki bu durumun her iki tarafa yansıması ya da etkisi nasıl olacak? Gelin hep birlikte bu soruya da yine detaylı bir şekilde yanıt vermiş olalım.

Kira Bedelinin Akıbeti Hakkında

Ödemekle yükümlü olunan kira bedeli, devam eden süreçte ödenmediği takdirde sözleşmeden dönme hakkı doğuyor. Aslında bu durumda mülk sahiplerini de koruma altına almış oluyoruz ve her iki tarafı kapsayan bir genelgeden söz etmek mümkün.

Kira ödeyecek kişiye ihtar göndermek serbest ve süreç uzatıldığı takdirde mülk sahibinin bu hakka sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor. Fakat iş yeri kapatılan bir kiracı söz konusu ise bu durumda herhangi bir kira ödemesi yapılmayacaktır. Ancak faaliyetlerine devam eden bir iş yerinden bahsediyorsak tabii ki kira ödemesi yapılacaktır. Kapalı kaldıkları dönemde bir ödeme olmasa bile faaliyetlere başlandığı andan itibaren geriye dönük ödemeler yapılabilir. Aslında bir nevi erteleme durumu söz konusu ve bu da gayet uygun bir seçenek.

Geriye Dönük Kira Talep Edilecektir

Kiradan tam olarak kurtulamıyorsunuz ve mülk sahibini de koruma altına almak adına geriye dönük kira ödemeleri başlıyor. Aynı durum ev sahipleri ve kiracılar için de geçerlidir. Faaliyetlere başlandığı andan itibaren kiracılar ödeme yapmak durumundadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu süreçte ertelemeye yer verildi ancak kiradan tamamen kurtulma gibi bir durum söz konusu olmadı.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 5 =