Bursa Metro Durakları ve İstasyon İsimleri

birevim senetle ev

Bursa metro durakları toplam 39 kilometreye ulaşmaktadır. BursaRay 2002 yılında açılan istasyonları;  Küçük Sanayi – Şehreküstü ve Organize Sanayi – Acemler hatlarını kapsıyordu. 1. Etap A Bölümünde yolculuk işletimine başlandı. 2010 yılında 8 istasyonlu; Küçük Sanayi-Üniversite ve Organize Sanayi – Emek hatlarını kapsayan BursaRay 2. Etap Bölümünde yolculu tren işletimine başlandı. 2014 yılında 7 istasyon daha BursaRay metro sistemine eklendi.  Bu Arabayatağı – Kestel hattıdır.

Ocak 2016 itibarı ile Kestel Etabı sinyalizasyon sistemi devreye alınarak; Üniversite & Kestel arasında aktarmasız işletime başlandı.

Bursa Metro Hattı

Toplu taşıma araçları, yaşamın her aşamasından insanlara kişisel hareketlilik ve özgürlük sağlıyor. Toplu ulaşım, iş olanaklarına erişimin yanı sıra okula gitmek, arkadaş ziyaretleri, alışveriş veya doktor ziyaretleri için ulaşım seçeneği sunar. Ayrıca metro kullanımı ekonomik açıdan da faydalıdır. Toplu taşıma araçları uygun fiyatlı ve birçok araç için gerekli olan alternatifi sunuyor. Toplu taşımacılığın hizmet verdiği bölgelerde yaşayan Bursalılar,  ekonomik olarak tasarruf ediyor. Zaman tasarrufu açısından avantaj sağlıyor.

1997 yılında imzalanan sözleşme ile yapımına başlanan BursaRay 2002 yılında 17 istasyon ile hizmet vermeye başladı. Özellikle sanayileşmiş ve nüfus yoğunluğu yüksek olan kentler için taşımacılıkta kurtarıcı görevi gören metrolar yer altı ve yerüstü seçenekleri ile hızlı ve kolay ulaşıma destek veriyor.

Toplu taşıma tesisleri ve ulaşım kanalları, ekonomik ve sosyal faaliyetleri teşvik etmeye ve ekonomik olarak istikrarlı, güvenli ve üretken güçlü mahalle merkezleri oluşturmaya yardımcı olan “toplumlar için odak noktasıdır”. Toplu taşıma araçlarını kullanmak sosyalleşmeyi de artırır.

Bursa Metro Saatleri 

BursaRay,  metro sefer saatleri özellikle öğrenciler için büyük önem taşıyor. Seferler 5 dakika toleranslı olarak yapılıyor. 15.06.2019 tarihi itibarı ile yenilen BursaRay sefer saatlerine ulaşabilirsiniz.

Arabayatağı – Üniversite Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:40
 • Son tren saati: 00:12

Arabayatağı – Emek Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:50
 • Son tren saati: 00:14

Emek – Arabayatağı Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:52
 • Son tren saati: 00:00

Arabayatağı – Kestel Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:59
 • Son tren saati: 00:41

Kestel – Üniversite Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:48
 • Son tren saati: 00:00

Üniversite – Kestel Hattı Tren Hareket Saatleri

 • İlk tren saati: 05:48
 • Son tren saati: 00:00

Bursa Metro Haritası 

Her metro istasyonun farklı bir haritası vardır. Haritadaki konumlar kent halkının ihtiyaçlarına göre belirlenir. 39 km hat uzunluğu bulunan BursaRay hattında 7’si yer altında olmak üzere 38 istasyon bulunuyor. Karayollarından bağımsız şekilde işleyen metro hattı; doğu hattı olarak bilinen Ankara istikametinde aşağıdaki istasyonlar bulunuyor.

 1. Acemler,
 2. Paşa Çiftliği,
 3. Sırameşeler,
 4. Kültürpark,
 5. Merinos,
 6. Osmangazi,
 7. Şehreküstü,
 8. Demirtaşpaşa,
 9. Gökdere,
 10. Davutdede,
 11. Duaçınarı,
 12. Yüksek İhtisas Hastanesi,
 13. Arabayatağı

İkinci bölümde ise ; Aşama Üniversite hattında 1 tanesi yer altında olmak üzere toplam 6 istasyon hizmet veriyor.

 1. Üniversite,
 2. Batıkent,
 3. Yüzüncüyıl,
 4. Özlüce,
 5. Ertuğrul,
 6. Altınşehir
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 14 =