Birikim Yaparak Hedeflerimize Ulaşabiliyor Muyuz?

birevim senetle ev

Ülkemizde birikim yapmak pek çok kimse tarafından imkânsız olarak görülmektedir. Bu duruma ise hayat pahalılığı bahane olarak öne sürülmektedir. Ancak belli başlı kıstaslara dikkat ederek ve iyi bir birikim politikası takip ederek, hedeflere ulaşmak mümkündür. Bunun için işe kararlı bir şekilde başlamak gerekmektedir. Birikimlerin az da olsa düzenli olarak devam etmesi de birikim esaslarından biridir. Bir ay, büyük paraları birikime ayıran kişilerin büyük bir bölümü bu yüzden diğer ay hiç para biriktirmemektedir. Bundan ötürü doğru birikim yöntemleri arasında eşit oranlarda ya da yaşan standartlarını düşürmeden para biriktirmek yer almaktadır.

Kısa Sürede Nasıl Birikim Yaparız?

Kısa sürede para biriktirmek isteyen kişilerin birikimlerini sadece para harcamamak şeklinde gerçekleştirmemeleri önemlidir. Tasarruf yapmak, birikimi kuvvetlendiren etmenler arasında bulunmaktadır. İnsanlar fark etmeseler bile faturalara aylık kazançlarının büyük bir bölümünü ayırmak zorunda kalmaktadır. Gereksiz elektrik kullanımı, akıllı lambaların tercih edilmemesi faturaların rakamlarını artıran etmenlerdendir. Üstelik pek çok kimse, fatura ödemelerini takip etmedikleri için abonmanlıklarında açma kapama bedelleri ödemek zorunda da kalmaktadır. Bundan ötürü hem kullanımlara hem de ödeme zamanlarına özen göstererek bir yıl içerisinde fark edilir şekilde sadece tasarruf üzerinden birikim yapılması mümkün olacaktır. Üstelik gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması devlet nezdinde de gelişimlerin kapısının açılması olarak yorumlanmaktadır.

Birikimdeki Önemli Püf Noktaları

Birikim yapmak bazı insanlar tarafından devam ettirilememektedir. Pek çok kimse, kendilerine yüklendikleri için birkaç ay içerisinde sosyal yaşamlarına devam edecekleri paraların tamamını da birikimlere ayırmaktadır. Birikim yapmanın püf noktaları da bu aşamada devreye girmektedir. Birikimlerin devamlı hale gelmesi için sosyal hayat tamamen göz ardı edilmemelidir. Örneğin geçmişte beş kez ziyaret edilen bir mekâna aylık iki kez ziyarete gidilmesi uygundur. Ancak birden ziyaretlerin tamamının kesilmesi, bireylerin önce sosyal yaşamlarını sonrasında ise psikolojilerini etkileyecektir. Birikimin püf noktalarından biri de yiyecek tercihlerinden oluşmaktadır. Özellikle çalışan kişiler zamansızlık bahanesi ile günlük yemek ihtiyaçlarını restoranlardan gidermektedir. Bunun yerine ev yemeklerinin tercih edilmesi, cepleri büyük ölçüde rahatlatacak püf noktalarındandır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =