Birevim BDDK’ya Bağlandı mı?

birevim senetle ev

Tasarruf finansman şirketleri avantajları sebebi ile son yıllarda oldukça rağbet görüyordu ve şirket sayısı oldukça artış göstermişti. Devlet bu konuda önlemlerini aldı ve yasalaşmaya gitti.  30 yılı aşkın süredir hizmet veren finansman şirketleri ile ilgili hem de vatandaşları hem de şirketleri güvence altına alan yasalaşmayı başlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan ve kabul edilen yasa ile Finansal Kiralama Şirketleri, Faktöring Şirketleri, Finansman Şirketleri güvence altına alındı. Cumhurbaşkanı Sn. Tayyip Erdoğan onayı ile yasalaşan faizsiz finansman şirketleri arasında Birevim ’de bulunuyor.  BDDK şartlarını yerine getiren firma her geçen gün büyümeye devam ediyor. BDDK Birevim dahil birçok faizsiz finansman şirketinin yasal düzenleme altına alınmasını sağladı.

Birevim BDDK kararlarını ve ek yaptırım taleplerini yerine getirerek yasal güvence altına girdi.

Birevim BDDK ya bağlı mı, sorusunun yanıtını verdik ancak daha detaylı olarak konuyu öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Faizsiz Finansman Şirketleri Devlet Güvencesi Altına Girdi!  

Birevim devlet güvencesi altına alındı.  Elbette birçok faizsiz finansman sistemi gibi.  Birevim yasal mı? Evet, Birevim yasal şekilde finans sektöründe büyümeye ve geleceğe güvenle yürümeye devam ediyor.

Birevim devlet güvencesi kanun nezdinde tasarruf finansman şirketlerinin denetlenmesine imkân veriyor. Bu faizsiz finansman sistemini denetlenebilir bir hale getiren yasalaşmaya sebep olmuştur. Olumlu bir kanun olan BDDK Birevim son yıllarda çoğalan faizsiz finansman şirketlerinin kuruluşlara belli kriterler getirdi. Bu kanun ile Birevim gibi tasarruf finansı faaliyetlerinde bulunan şirketler yasal bir zemin üzerinde hizmetlerine devam edeceklerdir.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa, bundan sonraki işlemlerde tasarruf sahiplerini tasarruf finansmanı sözleşmesi ile güvence altına almaktadır. Devlet güvencesi sebebi ile tasarruf sahibi dilerse, yasal hakkına istinaden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olma hakkına sahiptir.

Resmî gazete aracılığı ile duyurulan yasa sayesinde tasarruf sahibinin yanısıra finansman şirketleri de koruma altına alınıyor. Yasa sayesinde şirketlerin havuzlarında yer alan fonlar ve tasarruflar şirkete haciz gelse de hacze uğramayacaktır.

Finansman Şirketleri İzinlerini Kim Verecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu yasa ile Birevim gibi faizsiz finansman şirketlerini denetim altına aldı. Artık faizsiz finansman şirketleri kuruluş yapmak için BDDK üyesi en az 5 kişinin aynı yönde oy kullanması ile açılabilecektir. Elbette başka şartlarda bekleniyor. Ortak oy ile açılabilecek şirketlerin sektöre girerken özellikle ekonomik açıdan güçlü olması bekleniyor.

Tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı ne kadar? Şu an yayınlanan kanuna göre 100 milyon Türk lirası, kanun ile birlikte BDDK belirlediği standart ve sınırlamalar yetkisine sahip olabilecektir.

Yasaya göre artık konut ve araç ile ilgili finansal destek sağlanabilmektedir. Birevim yeni yasa ile devlet güvencesi altında olan bir firmadır.  Başvuru için internet sitesinden irtibata geçebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =