Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

birevim senetle ev

Emlak ya da taşınmaz alış verişlerinde tapu bilgisine her daim ihtiyacınız olacaktır. Karşı tarafa ne kadar güveniyor olursanız olun bu sorgulamayı yapmak durumundasınız. Kendinize ait tapu bilgileri sorgulama işleminden bahsedelim ve sonrasında başkasına ait tapu bilgileri sorgulama işlemi hakkında da detaylı bilgi vereceğiz. E-devlet uygulamasını kullanarak sizler de tapu bilgileri sorgulama eylemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz ve herhangi bir resmi kurumu ziyaret etmenize de gerek kalmıyor.

Kendine ait tapu bilgisi sorgulama işleminde e-devlet şifreniz ve kullanıcı adı bilgilerinizin olması yeterlidir. Hemen ardından uygulama içerisinde yer alan tapu ve kadastro genel müdürlüğü sekmesine geçiş yaparak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Peki ama başkasına ait tapu bilgilerini nasıl sorgulayacağız? Dilerseniz bu soruya da yine detaylı bir şekilde yanıt verelim…

Başkasına Ait bilgileri Görüntülemek Mümkün mü?

Başkasına ait herhangi bir bilgiyi sorgulamak suçtur ve bunu yasal olarak yerine getirmeniz de ne yazık ki mümkün olmuyor. Başkasına ait tapu bilgisi sorgulama işleminde, karşı tarafın da izni olduğu takdirde bir avukat aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz ve bunun dışında herhangi bir seçenek söz konusu değildir. Birçok kaynakta bu sorgulama işlemini e-devlet ya da tapu kadastro müdürlüğü aracılığı ile yerine getirebileceğinizden bahsediliyor ancak bunun tamamen hatalı bilgi olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Başkasına ait tapu bilgisi sorgulama işleminde sizlere tapu sahibi ve avukatların eşlik etmesi gerekiyor. Tapu ve kadastro müdürlüğü ancak buna izin veriyor ve avukatınız ile birlikte yine tapu sahibinin de yanınızda yer alması gerekecektir.

Bu tür bir sorgulama yapma ihtiyacı duyduğunuzda sizler de resmi prosedürleri yerine getirebilir ve süreci bir an önce başlatabilirsiniz. Birçok farklı kaynakta yer alan hatalı bilgileri kesinlikle önemsemeyin çünkü başkasına ait tapunun, resmi davet olmadığı takdirde sorgulanması gibi bir şey mümkün değildir. Emlak alım satım işlemlerinde resmi davete ihtiyacınız olacak ve avukat aracılığı ile işlem yapacaksınız, aksi takdirde bilgi almanız mümkün değildir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =