Bankalarla Uğraşmadan Senetle Ev Sahibi Olmak

birevim senetle ev

Kira oranları her geçen gün bu kadar artış göstermesi insanların kendilerine ait dört duvarları olsun diye ev alma arayışlarının artmasına neden oluyor. Tüm insanların ortak hayallerinin ev almak olması bankalarla uğraşmadan senetle ev sahibi olma yollarının araştırılmasına neden oluyor.

Bankalardan verilen konut kredilerinin bir hayli yüksek faiz oranlarının olmasından dolayı insanlar bu oranlar ile uğraşmak zorunda kalmadan senet ile ev satın almak isteyebilir. Tabi ki bu durum kolayca karar verilerek hareket geçilmesi uygun olan bir durum değildir. İyi bir araştırılma yapılması, senetlerde uygulanacak faiz oranları var mı yok mu, varsa ne kadar, vade imkanlarının araştırılması gerekir. Sizler için bu yazımızda bankalarla uğraşmak zorunda kalmadan senetle nasıl ev sahibi olunabilir bunları anlatacağız.

Herkesin ortak isteği kiradan kurtulmak…

İnsanların ortak sorunlarından bir tanesi sürekli artış gösteren ev kirasından dolayı birikim yapamamaları ve bir türlü ev sahibi olmak konusunda başarılı olamamalarından geçiyor. Kirada oturan vatandaşlar bir de bankalardan konut kredisi çekerek kredi taksiti ödemek konusunda maddi anlamda güçlerinin yetmemesi kendileri için farklı arayışlara girmelerine neden oluyor.

Özel şirketlerden senetle ev sahibi olma fırsatları

Ev sahibi olma hayali kuran herkesin birikimleri yoksa ve bir yandan da bankalara kredi taksitleri ödemek konusunda yeterince maddi güçleri yoksa kendileri için senetle ev sahibi olma fırsatları sunan alanlar araştırılır. Senetle ev sahibi olmak için en çok özel şirketler ön plana çıkıyor. Bu özel şirketlerin tabi ki de kendi içlerinde istedikleri şartlar vardır. Şartları yerine getiren vatandaşlar anlık olarak senet yapabilecek ve ev sahibi olmanın aslında ne kadar kolay olacağını görecekler.

İlk bakıldığı zaman senetle ev sahibi olmak gerçekten de çok kolay bir yöntem gibi dursa bile beraberinde getireceği birçok sıkıntı da vardır. Özel şirketlerin bankalardan pek bir farkı yoktur. Bu özel şirketlere başvuru yapan vatandaşların ödeme durumları incelenir ve gerçekten de ödeme durumları varsa senetle ev sahibi olmak isteyenler için destek olunur.

Senetle ev almak…

Senetle ev almak için her şeyin çok iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Şu an ev sahibi olma hayali ile yanıp tutuşan binlerce insan var. Tabi ki hal böyle olunca senetle ev fırsatları sunan firma sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Senet verilecek firmaların çok iyi bir şekilde araştırılması gerekirken ne kadar oranda peşinat ödenecek olduğuna da bakılması gerekir. Bu peşinat ödemeleri ile beraber bir yandan da senetler her ay kira öder gibi taksitlerle ödenecektir. Taksit ödemelerinin ne kadar olacağına bakılmalı, bu ödemeleri yapmak konusunda yeterince güçleri var mı yok mu diye bakmak gerekir. Ardından iyi bir analiz ile senetle ev alma fırsatları sunulur.

Bankaların müşterilerine sağladığı konut kredilerinin faizlerinin artmasıyla vatandaşlar senetle ev arayışına yöneldi. Neredeyse bir ev fiyatı kadar konulan faizler insanları zor durumda bırakmaktadır. Bu yazımızda da senetle ev almak istiyorum diyen vatandaşlar bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir, hangi seçenek daha uygunsa onu değerlendirebilirler. Ev almak isteyen bir vatandaşın dikkatli olması gerekmektedir. Birçok hususu göz önünde bulundurarak amacına ve bütçesine en uygun konutu ve ödeme planını tercih etmektedir. Söz konusu evi senetle almak istediğiniz de ise çok daha dikkatli olmalısınız ve gerekirse bu işlerden anlayan tanıdıklarınıza, avukatlara danışmalısınız. Düzenlenen senetlerin kanuna aykırı olmaması gerekmektedir. Tamamen yasal çerçevelerde hazırlanan senetler hem alıcıya hem satıcıya ileride problem çıkarmamak adına çok önemlidir.

Günümüzde genellikle konut kredileriyle ev alım satımı yapılmaktadır. Gerek peşinatlı gerek peşinatsız ev almak istiyorum diyen vatandaşlara özel hazırlanan banka kredileri müşterilere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Fakat bazı vatandaşlar “Ben banka kredileriyle uğraşmak istemiyorum, senetle ev almak istiyorum!” diyebilirler. Bu durumda izlemeniz gereken bazı adımlar şunlardır.

İnternet İlanları
Gelişen teknoloji ile birlikte hemen hemen her istediğimiz işlemi bir tık ile internetten gerçekleştirebiliyoruz. Söz konusu ev almak olunca da yine en derin araştırmayı internet üzerinden yapabilirsiniz. Çeşitli yerlerde ve çeşitli şekillerde verilen senetle ev satım ilanlarını inceleyebilir, satıcıyla direkt olarak iletişime geçtikten sonra size uygun olan eve senetle sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok site ev ilanları vermektedir. Bu internet sitelerinde bulunan senetle satılan evler hakkında bilgi alabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hem alıcının hem satıcının mağdur olmaması için senetlerin hukuk çerçevesinde hazırlanması gerekmektedir.

Konut Projeleri
Çoğu inşaat firması müşterilerini mağdur etmemek adına her türlü kolaylığı sağlamaya hazır vaziyette hizmet vermektedir. Gerek ödemelerde sağlanan kolaylıklar gerekse vade seçenekleriyle cezbeden inşaat firmalarının bazıları senetle konut projelerini hayata geçirmektedir. Yine yapacağınız ufak bir araştırma sonucunda inşaat firmaları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilir, dilediğiniz inşaat firmasının sunduğu seçeneklerden bütçenize ve isteklerinize en uygun olan konut projelerini değerlendirebilirsiniz.

birevim
Paylaş

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − eight =