Bankalar Ev Kredisini Nasıl Veriyor?

birevim senetle ev

Konut almak isteyenlerin ilk uğradıkları nokta bankalardır. Birçok insan bankaları tercih ederek, ev alma hayallerini gerçeğe dönüştürme yolunu tercih ediyorlar. Ancak bunu yapmadan önce bankaların belirlediği şartlar ve uyguladıkları noktalar hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Peşinatsız ev almak, peşinat ödeyerek ev almak isteyenlerin hepsine gerekli destek belirli bir kredi faiz oranıyla sunuluyor.

Tabi bankaları tercih etmeden önce tüm detaylara hakim olmak ve ne kadarlık bir maliyetin altına gireceğinizi bilmeniz gerekiyor. Çünkü bankalar bu konuda çok titiz bir şekilde hareket ediyor. Belirli limitlerin üzerine çıkacaksanız ve kendinizi zorlayarak ev almak istiyorsanız bu konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle almak istediğiniz evin tapusu ile bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Banka bu konut kredisi hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak ekspertiz işlemi yaparak konutun değerlendirmesini yapacaktır. Örneğin bu değerleme 400 bin TL olacaktır. 2020 yılında yapılan değişikle birlikte konut kredisi ev değerinin %90’ı olarak belirlendi. Yani banka müşterisine 360 bin TL konut kredisi veriyor.

Geriye kalan 40 bin TL’lik kısım, ev alacak kişi tarafından satıcıya peşin olarak ödenmek zorunda kalıyor. Tabi bu işlem yapılırken eve ipotek koyuluyor. Evin borcu tamamen bitene kadar bu evin içerisinde kalıyor.

Bankadan kredi çekerek ev almak istiyorsunuz ve tüm evin bedeline kredi çıkmasını istiyorsanız bankaların bu durumda izledikleri bir yol bulunuyor. Evin kredi bedeli ve peşinat bedeli öncelikle belirleniyor. Peşinat bedeline konut kredisi yerine ihtiyaç kredisi sunuluyor. İhtiyaç kredine başvuru yaparak sizlere peşinat ücreti aktarılıyor. Bu sayede yüzde yüz oranında kredi kullanarak ev sahibi olmanız mümkün kılınıyor.

Bankalar Ev Kredisi İşlemleri

Bankadan ev kredisi almak için başvuruda bulunanlar nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir belgesi ile başvurmalıdır. Başvuru işlemleri SMS, ATM, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve şubelere gidilerek yapılabiliyor.

Kredi notu yeterli olmasına özellikle dikkat ediyorlar. Bankalardan daha önce kredi veya kredi kartı kullanarak ödemelerini gerekli şekilde yapmayanlar için bu nokta büyük önem arz ediyor. Eğer düşük bir kredi notu ile ev almak istiyorsanız sizlerden kefil talep ediliyor. Kefilin de kredi notunun başvurulan kredi notuna göre yeterli olması gerekiyor.

Başvurunuz onaylandıktan sonra şubeye giderek diğer işlemleri yapmanız gerekiyor. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra konut krediniz hesabınızdan direkt olarak ev alacağınız firmanın hesabına aktarılacaktır. Bu sayede işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Ev almak için banka kredisi tercih edenler doğru zamanı seçmesi kritik önem arz ediyor. Burada önemli olan düşük konut kredisi faizi ile ev almak için başvuru da bulunmak olacaktır. Bunun için kampanya dönemleri ev kredisi talep etmek için en iyi zamanlar olarak tercih ediliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − eighteen =