Bankadan Ev Kredisi Çekerek Ev Sahibi Olmanın Dışında Alternatif Var Mı?

birevim senetle ev

Her insan ev sahibi olmak için hayali kurar. Bazıları birikim yaparak ev almak isterken bazıları kredi çekerek ev almak ister. Fakat kredi faiz oranlarının çok yüksek olması vatandaşların kredi çekmeden ev sahibi olma arayışlarına girmesine neden oluyor. TOKİ gibi birçok kuruluş şu an insanlar için hem her ay kira verme derdinden kurtulmalarına hem de ödemeler bittikten sonra ev sahibi olma fırsatlarına yardımcı olur.

İyi bir birikim yapamayan insanlar ev sahibi olmak için genellikle kira ödemekten kurtularak taksit ödemesi yapacak yollar arar. Bu yazımızda sizler için bankadan ev kredi çekerek ev sahibi olmanın dışında hangi alternatifler var onları anlatacağız.

İyi bir birikim…

Çalışarak insanlar her ay olmasa bile ellerine geçen paralar ile birikim yapmak isterler. Normalde insanların ev sahibi olabilmesi için tek yol faizli sistemler olsa bile artık durum bu olmaktan da öteye geçti. Bankalarda birikim hesapları açarak belirli bir süre para birikimi yapmak en önemli yöntemlerden bir tanesi olacak. Belirli bir süre ve belirli bir miktarda her ay düzenli olarak hesaplarda birikim yapan insanlara devlet belirli aralıklarla hibe destekleri veriyor. Bu destekler ile ev sahibi olmak biraz daha kolay olacak.

TOKİ…

TOKİ düzenli aralıklar ile ülkemizin dört bir yanında uygun fiyatla konut satışlarına devam ediyor. İhale yöntemi, açık satış yöntemi gibi birçok seçenekle satışa sunulan bu konular vatandaşların dar gelirli olmasına rağmen düşük taksit ödemesi ile konut sahibi olmasına yardımcı oluyor. Belirli miktar ödenen peşinatların birikim yapılarak ödenmesi ardından geri kalan kısımlar uzun vade ile taksitlendirilir. Oldukça düşük taksit oranları ile ev sahibi olmak için hayal kuran binlerce insan rahat bir şekilde ev sahibi olmanın zevkine varabilir.

Peşinatsız ev veren sistemler…

Şu an binlerce insan için 81 ilde peşinat ya da ön ödeme şartı olmadan ev veren sistemler yer alıyor. Kredinin böylesi zamanlarda büyük bir sorumluluk olması, birikim yapmak adeta çok güç halde yer alması insanların ev sahibi olmak konusunda zorluk çekmesine neden oluyor. Fakat bazı anlarda her ilde yer alan sistemler sayesinde peşinat ödemeden ya da faiz ödemek zorunda kalmadan ev sahibi olmak bir hayli kolay oluyor. Bu sistemler için ev almak isteyen insanların kayıt olması ve satışa çıkarılan evlere talip olması gerekir. Ne kadar büyüklükte ev alınacak olursa olsun oda sayısı, lokasyonu falan fark etmeden binlerce ev sistemlerde satışa sunuluyor. Adeta kira öder gibi ev sahibi olmak fırsatları sunan bu sistemler özellikle son yıllarda ev hayali kuran tüm insanların adeta ilk uğrak noktalarından bir tanesi haline geliyor.

Banka kredisi ile ev alan bir kişi, öncelikle, ödeyeceği faizleri hesaplar. Aylık çok düşük bir orandan bahsedilmesine karşın 120 ay ile çarpınca, ortaya neredeyse bir daire parası çıkmaktadır. Bu şartlarla, kredisiz ev almak istiyorum diyen bir vatandaş için ev sahibi olmak çok kolaydır. Banka kredisi ile ev almak, pek mantıklı değil. Mantıklı olan, faizsiz, kredisiz ev almaktır. Sadece evin fiyatını ödeyerek ev sahibi olmak, çıkar yoldur. Faizsiz ev alabilecek miyiz diyen bir vatandaş, artık faizsiz ev sahibi olabilecek.

İpotekli Ev Almak

Günümüzde ipotekli ev almak demek, borcunu ödeyemediğin zaman evi kaybetmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle ipotekli ev almak veya satmak, her zaman için büyük risktir. Ancak, faizsiz ev imkânı sunan bazı firmalar, sizin için ipotekli ev korkusunu ortadan kaldırıyor. Bankalar gibi, müşterisinin taksitleri ödeyemeyecek duruma gelmesini beklemiyorlar. Biliyorsunuz taksitler ödenemediği zaman, banka eve el koyabiliyor. Bu uygulamalarından dolayı, bankalardan kredi çekme durumu azalmıştır. Bu şartlarda banka kredisi ile ev almak çok cazip değil.

Faizsiz Ev Alma Sistemleri

Faizsiz yani sadece evin fiyatının ödendiği sistemlerde, kar payı veya hizmet bedeli alınmaktadır. Bu nedenle, faizsiz ev sahibi olmak isteyen bir kişi, bu işi meslek edinmiş kurumlarla irtibata geçmelidir. Onların sisteminde, yaptırımlar, borçların ödenmesine yöneliktir. Bu nedenle, taksit ödeme işlemi fazla aksatılmamaktır. Kişilerin maddi gücü veya ödeme gücü, ev alınırken dikkat edilmesi gereken kurallardandır. Taksit imkânları, bu taksitlerin gecikmelerinde uygun yöntemlerin kullanılması gibi önemli noktalar dikkatten kaçmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, her zaman için ayağının yorgana göre uzatılmasıdır. Deveni sağlam kazığa bağla sonra Allah’a tevekkül et demiş atalarımız. Bundan dolayı, faizsiz ve kredisiz ev sahibi olmak en mantıklı çıkar yol. Alışveriş yaparken en önemli nokta yapılan sözleşmedir. Sözleşmeye değil de, aldığı mala adapte olanlar zarar etmiştir. Ev alma işi de böyle bir şeydir. Kredi çekme olayının düşünülmeden yapılması, yıllarca bitmeyen borç anlamına gelebilir. Ancak faizsiz ev sistemlerinde durum sizin lehinizedir. Borçların ödenmesine yönelik sistem, faizli sisteme göre çok daha iyidir.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Sıla Özdemir Reply

    Ev kredisiyle ev sahibi olabilmek faizler sebebiyle çok pahalıya mal oluyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 9 =