Banka Teminat Mektubu Nedir, Bankadan Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Günümüzde globalleşen piyasalarda birçok işlemin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca güven ortamının sağlanması içinde gerekli noktalar bulunmaktadır. Bu konuda karşımıza bankalar ve sundukları hizmetler çıkmaktadır.

Ticaret yapacağınız şirket ile aranızda önceden kurulmuş herhangi bir bağ bulunmuyorsa ve onların güvenini sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken banka teminat mektubu almak olacaktır. Sadece özel sektör için değil aynı zamanda kamu kuruluşlarında yaptıkları ihaleler için bu evraktan istemektedir.

Bu evrakın temini için yapılması gereken işlem çok basittir. Düzenli olarak çalıştığınız bankaya giderek banka teminat mektubu başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Tabi bir bankanın size bu evrakı verebilmesi için öncelikle o bankaya gerekli güveni sağlamanız gerekiyor.

Birevim Kredisiz Ev Alma Fırsatı Sunuyor Detaylar İçin Tıklayınız…

Bankadan Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu almak için bir banka şubesine gidip başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bu kadar basit gibi dursa da dediğimiz gibi banka ile önceden belirli bir güven ortamı sağlamanız gerekiyor. Yani daha çok birçok sefer banka ile çalışmış olmanız gerekiyor. Çünkü bu mektup bankanın size mektubun üzerinde yazacağı miktar kadar kefil olacağı anlamına gelmektedir.

Genelde bu mektup için müşterisi olduğunuz bankaya başvurmak olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Çünkü bankalar tercihlerini kendisi ile iş yapan ve portföylerini bankalarında bulunduran müşterilerden yana kullanmaktadır. Diğer bankalara başvurduğunuz kredi notunuzun durumuna göre size onay verilecektir.

Banka Teminat Mektubunun Masrafı Var mı?

Teminat mektubu almak için bankanıza başvurduğunuz zaman karşınıza belirli masraflar çıkacaktır. Bu masraf teminat mektubunun miktarına göre değişiklik gösterecektir. Alınacak miktara göre bankanız yüzde 1 ile yüzde  5 arasında değişen oranlarda müşterilerine indirim yapmaktadır. 1 yıllık 100 bin TL teminat mektubu alacaklar %3 oranında bir masraf alınacaktır. Bu da 3000 TL’lik bir masraf alınacak demektir. Bu ücret bir yıl boyunca taksitler ile alınacaktır.

Bankanız size teminat mektubunu en kolay şekilde vermesinin yanında aynı anda sizden alınacak masraf için kolaylık sağlayacaktır. Örneğin yukarıda ki masrafı üç aylık periyotlar içerisinde 750 TL’ye bölerek dört taksitte ödeme kolaylığını size sunacaktır.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Sıla Hanım,
   Teminat mektubu için banka müşterisi olmak gerekir. Genel olarak şirket,esnaf ve kobilere verilmektedir.

 1. Ahmet Şen Reply

  Banka teminat mektubunu bir şirket ile yüklü bir sözleşme yapmadan önce almıştık, güven anlamında gerçekten fayda sağlıyor

 2. Ramazan Yıldıray Reply

  Bu daha çok şirketler için geçerli bir durum sanırım, günümüzde bir şirket banka teminat mektubu alabiliyorsa gerçekten sağlam bir şirkettir diye düşünüyorum

 3. Mehmet Keskin Reply

  Tanıdığım bir bankacı var, tanındık bilinir kişilere maddi teminat karşılığında verdiklerini söylüyordu

 4. Demet Kılıç Reply

  Bankadan teminat mektubu alabilmeniz için enseniz gerçekten çok kalın olmalı diye düşünüyorum 🙂

 5. ugur Reply

  oglumun adına 500 000 tl sermayeli bır şirket kurduk oglum üniversite mezunu ticarete yeni başlayacak ama kurumsal bır firmanın bayiligini alacak firma bizden teminat mektubu istiyor yeni kurulan bır firmaya gayrimenkul temınatı vererek teminat mektubu alabilirmiyiz bir sorun cıkarmı cıkarsa nasıl bır sorunla karşılaşabiliriz siz ne önerırsiniz

  1. admin Post author Reply

   Merhaba Uğur Bey,
   Bu konuyu konusunda uzman birine danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − six =