Banka Kredisi Almadan Da Ev Sahibi Olabilirsiniz!

birevim senetle ev

Tüm insanların hayatı boyunca er ya da geç en büyük hayallerinden bir tanesi tapularının kendilerine ait olduğu ev sahibi olmaktır. Bazı insanlar çalışma hayatlarına devam ederken birikim yaparak ev sahibi olma yöntemini başarırken bazıları da maddi anlamda güçleri yetmediği için taksitle ev sahibi olmak isteyebilir. Birikimleri olmayan vatandaşlar ev sahibi olmak için en çok bankalardan kredi çekerek ev almayı tercih ederler. Fakat artan faiz oranlarından dolayı bankalardan kredi çekmeden nasıl ev sahibi olabilirim gibi konuları araştırmaya devam ediyor.

Bankalardan kredi çekmeden ev sahibi olmak için şu an birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan bazıları özel şirketlerden verilen taksitle ev sahibi olmak gelirken bazıları da TOKİ gibi kuruluşlar tarafından belirli bir peşinat ve taksit ödemesi ile yapılan yöntemlerdir. Sizler için bu yazımızda banka kredisi almadan da ev sahibi olabilmenin birçok farklı yöntemini anlatacağız.

İyi bir birikim ile başlamak…

Her insan hayatının belirli bir alanında birikim yapar. Kalan miraslar, çalışma hayatına devam eden insanlar her ay olmasa bile belirli aralıklar ile birikim yapabileceklerdir. Tabi ki herkesin rahat bir şekilde ev sahibi olabilmesi için yardımcı olan faizli sistemler de yer alır. Fakat bu durum faiz oranlarının bir hayli yüksek olması ile vatandaşların zorlu süreçlerden geçmesine neden olabiliyor. İyi bir birikim yapmak için bankalardan birikim hesabı ya da konut hesabı açarak destek almak mümkün olacak. Her ay düzenli miktarda bankalarda birikim yapan, belirli bir süre birikimlerine devam edenler için bankalardan hibe destekleri verilecektir. Bu sayede gelen destekler herkesin daha hızlı ve rahat ev sahibi olmasına yardımcı olacak.

TOKİ ile ev sahibi…

TOKİ ile ev sahibi olmak için bankalardan kredi ama şartı da yer almıyor. Her ilde belirli aralıklar ile yapılan açık arttırma ya da kura yöntemlerindeki satışlar için gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar başvuru yaparak taksitle ev sahibi olma şanslarını elde edecek. Tabi ki bu noktada evin fiyatına göre belirlenen bir peşinat ödemesi yapılma şartı aranır. İlk peşinat ödemesinin ardından geri kalan tutar taksitlendirilerek insanların adeta kira öder gibi ev sahibi olmalarına yardımcı olacak. TOKİ son zamanların en gözde tercihlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor.

Özel şirketler sayesinde ev sahibi olmak…

Özel şirketler bu zorlu günlerde ev sahibi olmak isteyenler için belirli bir peşinat ödemesi yapmaları durumunda taksitli bir şekilde ev imkanı veriyor. Ev sahibi olmak için bu özel şirketleri iyi araştırmak, hangi koşullar ile ev verdiğine bakmak, verilen evin konumlarının nerede olduğu, özel şirketlerinin avantajları nelerdir gibi şartların araştırılması gerekir. Bu sayede taksit ile ev sahibi olma fırsatları sunulacak.

Bir ev sahibi olup, kendi zevkine uygun bir evde yaşamak ister çoğu kişi. Ancak gönlüne göre bir ev bulsa dahi hayat şartlarının getirdiği olumsuzluklar sebebiyle ev almak hiç de kolay olmayabilir. Yine de masraflardan ve ihtiyaçlardan kısarak, kira ödemek yerine kendi evinin taksitlerini ödemek daha cazip gelecektir.

Herhangi bir birikimi olmadığı halde ev almak isteyenler ilk olarak bankaların sunduğu hizmetlere bakacaktır. Bankalar konut kredisi verirken faiz oranlarını oldukça yüksek tutmaktadır. Özellikle bazı dönemlerde banka faiz oranları bir anda fırlayabilir. Ya da bankalar bazı sebeplerden dolayı kredi vermeye sizi uygun bulmayabilir. Bu gibi durumlarda ev sahibi olmanızı sağlayacak bir diğer fırsat, senetle ev almak olacaktır.

Senet ile Nasıl Ev Alınır?

Bir konut almak istiyor ve bunun için senet yolunu tercih ediyorsanız, öncelikle lehinize yönelik sözleşmeler hazırlayan firmalar ile görüşmeniz gerekmekte. Senetle ev alma fikri kulağa hoş gelen, bankaya uğraşma derdini ortadan kaldıran bir çözümdür. Özellikle son yıllarda banka faizsiz senetle ev sahibi yapan birçok proje tasarlanmıştır. Projeyi sunan firmanın şartlarına göre kimi durumlarda 36 aya kadar vade farksız taksitlerle, peşinatsız ev almak mümkünken; bir miktar peşinat ödeyerek 0 faiz ile de ev sahibi olmak mümkün. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için özel firmaların projelerini takip ederek, bire bir görüşme yapmanız gerekmektedir.

Güvenilir Bir Yöntem mi?

Senetle ev almak istiyorum diyenlerin merak ettiği ve endişe duyduğu konu, bu yöntemin güvenli olup olmadığıdır. Güven kesinlikle sizi ev sahibi yapmak isteyen şirketin prestiji ile ilgilidir. Taksit ödemelerini de düzenleyen senetler hazırlanırken nama özel hazırlanmalıdır. Aynı zamanda senetler borcun tamamı için değil, her taksit için ayrı düzenlemelidir ve hepsi müşteri adına olmalıdır.

Eğer maket üzerinden satış yapmayı vaat eden bir firma ise, bu konuda temkinli davranmanızda fayda var. Çünkü piyasada usulsüz iş yapanların sayısı oldukça yüksektir. Bu yüzden şirket ile aranızda teminat niteliğinde bir sözleşme hazırlamanız doğru olacaktır. Her ne kadar içerisinde risk barındırsa da güvenilir bir firma ile anlaştığınız taktirde, bir sorun yaşamadan siz de ev sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Onur Erdoğan Reply

    Bankayla uğraşmadan ev sahibi olabilmek gerçekten iyi bir fırsat aslında düşünülmesi gereken bir şey 🙂

  2. Aykut Arslan Reply

    Banka kredisine muhtaç olmadan bir şeyler sahibi olabilmek gerçekten şahane 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + nineteen =