Bakanlık Tarafından Yeni Konutlar İçin Sertifika Uygulaması

birevim senetle ev

Daha duyarlı projeler için ve çevreye saygının korunması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı çalışmalara imza atarak, doğayı korumayı amaçlamaktadır. Bundan sonra yeni yapılan konutlar için çevreyle dost ilkelerini taşıyan yapılara, Yeşil Sertifika verileceği duyurulmuştur. Böylece ev almak isteyenler için daha çevreyle uyumlu ve doğaya saygılı konut alımları olacak ve böylelikle doğanında korunması sağlanacaktır.

Çevreyle Dost kriterlerini taşıyan bina ile yerleşim yerlerine verilecek olan sertifika, tüm Türkiye’yi kapsayan bir çalışma olarak ön plana çıkıyor. Böylece, yapılan düzenleme sayesinde vatandaşların daha hassas olması amaçlanacak ve müteahhitlerin buna uygun olarak yapı yapmalarının da önü açılacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu ile alakalı olarak Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Yönetmelik Taslağı üzerinden çeşitli kriterlerin baz alınarak yapılan yapılar için vereceğini de açıklamıştır. Böylece yasal hususlar çerçevesinde Yeşil Sertifika, uygun kriterleri barındıran yapılar için verilecektir.

Sertifikanın Alınması

Hazırlanan kriterlerin temel denetimlerinde, Yeşil Sertifika için başvuru yapanların değerlendirme süreçleri de ön plana çıkmaktadır. Bu planlama da, değerlendirme hususları, sürdürebilirlik uzmanları ile proje müellifleri tarafından hazırlatılan belgeler üzerinden işlem görmektedir. Ayrıca Bakanlık tarafından yetkilendirilen belgelendirme aracı kuruluşları bünyesinde denetimlerin uygulanması da söz konusudur.
Böylece belgeleme kuruluşlarının yaptığı denetimler neticesinde, yeşil sertifikayı almak isteyenlerin başvuruları incelemeye alınacaktır. İnceleme sonucunda onay verilecek ya da taleplerine onay verilmeyecektir. Eğer ki kuruluş tarafından onay verilirse, böylece yapılan bina ve yerleşmelerin doğrudan Yeşil Sertifikaya sahip olmaları amaçlanacak ve bununla alakalı olarak temel gereksinimler sağlanacaktır.

Artık ev almak istiyorum diye düşünenler böylece yeşil sertifikayı da barındıran yapıları tercih edebilirler. Bu konuyla alakalı olarak Yeşil Sertifika Komisyonu da devrede olarak gerekli yasal hususları da belirleyecektir. Böylece ilgili komisyon tarafından, bina ve yerleşmelerin belgelenmesi adına var olan ölçütler, alansal büyüklükler, performans gösterge hususları gibi tüm kriterlerde yine kapsam alınacaktır. Ayrıca 5 yılı aşmayan dönemler üzerinde ilgili kılavuz güncellenebilmektedir.

Yeşil sertifika için denetleme yapan kuruluş, eğer kendisine başvuru yapanları doğru süreçlerde incelemez ve kontrol etmezse, Bakanlık bünyesinde kısıtlanabilme ve askıya alınma durumları ile de karşılaşabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =