Avan Proje Nedir?

birevim senetle ev

İnşaat sektörünün en bilindik terimlerinden birisi de avan projedir. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde dev projeler hayata geçirilir. Bu projelerin sorunsuz olması noktasında hazırlık aşaması titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Avan proje; ön hazırlık projesi olarak bilinir. Bir diğer adı da demo projesidir. Hayata geçirilmesi düşünülen projenin mevcut şartları dikkate alınarak sunulan, üzerinde tartışılan ve fikir yürütülen bir projedir. Avan proje için önemli olan kriterler arasında arsa büyüklüğü, maliyet hesaplaması, bütçe ve imar planı gelir. Bu kriterler dikkate alınarak ön hazırlık projesi hazırlanır. Bu sayede, projenin gerçek halinin beklentileri hangi seviyede karşılayacağı hakkında fikir edinilir.

Avan Proje Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Her şeyden önce, projenin nasıl olacağını göstermek adına teknik bir çizimi yapılır. Bu sırada, sembolik olarak gerçek değerlere yakın ölçü m2 değerlerine çizim üzerinde yer verilir. Ancak, söz konusu değerler; projenin durumuna göre farklılaşabilir. Bir başka deyişle, avan proje; projenin yalnızca çekirdek aşamasını temsil eder.

Avan proje; hazırlandıktan sonra vakit kaybetmeden belediyeye sunulur. Burada rapor kurulu devreye girer. Proje; imar mevzuatına göre kontrol edilir. Herhangi bir eksik veya mevzuata aykırı bir durum olmadığı takdirde ruhsat aşamasındaki asıl proje sürecine geçilebilir. Ancak, projede sorun olduğu hallerde ise ön hazırlık projesinin bir kez daha gözden geçirilmesi gerekli olacaktır.

Avan proje; zannedilen aksine çok fazla detay içermez. Yalnızca bir ön hazırlık çalışmasıdır. Proje hakkında kabataslak bir tahminde bulunulması amacıyla hazırlanır. Projeye ait tüm detaylara karar verilmediği için birçok şeyden yoksun bir şekilde kabataslak olarak hazırlanır. Proje ile ilgili olan herkesin belirli konularda görüş birliğinde olmasını hedefler. Detay içermemesinden dolayı genellikle el ile çizilir. Bunun yanı sıra, gerçek projelerde olduğu gibi imar planı ve mevzuatlara göre düzenlenir.

İmar planı ayrıntıları; avan proje için oldukça önemlidir. Arsa ölçüleri ve bilhassa arsanın çevresindeki yeşil alanlar; proje içerisinde kendisine yer bulur. Proje sürecinin istenildiği gibi gerçekleşmesi noktasında hayati öneme sahiptir.

Avan Proje Ölçekleri Nelerdir?

  • Avan proje; 1/1000, 1/500, 1/200 veya 1/100 ölçekte çizilebilen bir projedir.
  • Proje çizimi sırasında en çok 1/200 ölçek tercih edilir.
  • Küçük bir alanda gerçekleşmesi muhtemel proje için 1/50 ölçek kullanılır.
  • Avan proje çizimlerinde birtakım hususlara önem verilir. Kat ve çatı planlarının yanı sıra kesitler ve görünüşler de avan proje içerisinde yer bulur.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 − 1 =