Asma Kat Nedir?

birevim senetle ev

Az rastlanan ancak günden güne sayısı artan asma kat binaların minimum olarak 5,5 metre iç yüksekliğe sahip olmuş olan ve zemin katında düzenlenen, çoğunlukla ise basık tavanlı olan ve merdivenle altındaki mekâna bağlanan yarım katlara asma kat denmektedir.

Asma Katların Belirli Ortalaması Var mıdır?

Asma katlar iç yüksek olarak 2,40 metreden az olmamak zorundadır ve net olacak şekilde yola bakan cephelerde 3 metreden fazla yaklaşmamak üzere yapılabilirler, ancak bu uygunluk gereğince boyutlara dikkat edilmektedir

Asma Katlar Nasıl Kullanılmaktadır?

Asma katlar net bir biçimde belirlenmiş olan bir alanın üst kısmında oluşturulmaktadır, genellikle ise bu asma katlar basık tavanlı ve altı boş olan alanlardır.  Pek çok farklı amaçla kullanılabilirler mecburi bir kullanım şekilleri yoktur. Genellikle asma katlar örnek verilen odalar gibi kapalı değil, tam aksine açıktır. Binalarda belirlenmiş olan alana ek olarak biraz daha işlev katmak ve yer kazandırmak için inşa edilirler. Uygun görülen her bir asma kat sistemleri ile işyerlerinizden ve evinizden maksimum verim elde edebileceksinizdir.

Asma Kat İnşa Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşin en başında asma kat uygulaması yapılacak olan ve buna uygun görülen alanla alakalı olarak planlama çalışmaları yapılır. Bu planlamada oluşturulan proje dâhilinde ölçümleme çalışmaları yapılır. Çoğunluk olarak uygulanan asma katlarda kullanılacak olan taşıyıcı direklerin sayısı asgari olarak düşürülerek, asma kat inşa edilen alanın alt kısmında en geniş alan verimi doğal olarak elde edilmiş olunur. Bahsedilen şekilde yapılan çalışmalarda, asma kat duvarları net bir şekilde çevreleyen beton kolonlara ya da tavan kirişlerine monte edilerek bina ile paylaması yapılır ve desteklenip yerleştirilir. Bazen ise yapılacak alanda beton kolon (temel) veya taşıyıcı direkler bulunmuyorsa buna ek olarak asma kat belirli ayaklar çelik direkler ile taşınmaktadır. Bu uygulamada yapılacak olan alan ve uygun görülen bölümün ölçümleme aşamasından hemen sonra kullanılmaya müsait olacaktır, malzeme seçimi için statik hesabı çok dikkatli bir şekilde yapılarak, asma katın yük taşıma kapasitesi ortaya çıkmış olacaktır. Asma katın kullanım amacına göre değişkenlik gösteren malzemelerde çelik aksamı ve buna ek olarak asma kat yüzeyinde kullanılacak olan malzemeler doğal olarak farklılık göstermektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 15 =