0.79 Faiz Oranıyla Ev Sahibi Olun!

birevim senetle ev

Ülkemizde yaşanan kısmi ekonomik kriz ile birlikte çok hızlı bir satış grafiğine sahip olan konut satışlarında büyük bir düşüş yaşandı. 2018 ile 2019 yılları arasında ipotekli olarak satış yapılan konutlar arasında büyük bir azalış hemen dikkat çekti.

2019 yılında bir önceki yıla göre ipotekli konut satış rakamları %84 oranında azalma dikkat çekti diyebiliriz. Tabi bu durumun yaşanmasında sadece yaşanan ekonomik kriz etkili olmadı, bu kriz ile birlikte yükselen kredi faiz oranları da ev sahibi olmak isteyenlerin düşünmesini tetikleyen bir durum olarak öne çıktı.

Konut Kredi Faiz Oranlarında Büyük Bir İndirim Yapıldı

Konut kredi faiz oranları Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz oranları aynı çizgide ilerliyor. Alınan her türlü karar bu oranların ciddi anlamda değişmesine neden oluyor. Merkez Bankası 24 Ekim 2019 tarihinde 250 baz puan faiz indirimi yapması ile birlikte kamu bankaları başta olmak üzere tüm bankalar konut kredi faizlerinde gözle görülür bir oranda indirime gitmeyi tercih ettiler. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bu konuda öne çıkan bankalar olarak dikkat çekiyor. Konut kredi faiz oranları bu bankalar tarafından 0.79 seviyesine kadar çekildi. Bu büyük indirim kıpırdanma ihtimali gösteren inşaat sektöründe satışların tekrardan artış göstereceğini ortaya çıkarmış oldu.

Büyük Projeler Bu İndirimle Birlikte Kampanya Güncellemesi Yaptı

Konut piyasasında özellikle büyük şehirlerimizde bulunan yüzlerce dairenin bulunduğu projelerde büyük kampanyalar dikkat çekmeye başlandı. Faiz oranlarının kamu bankalarında %0,79 seviyesine gerilemesinin yanında özel bankalarında 1 puanın altında kredi sunacağı ihtimali doğurması bu tür projelerde kampanyalarda artış görünmesine neden oldu.

Ziraat Bankası üzerinden %0,79 ile konut kredisi almak isteyenler için yıllık maliyet oranının %10,0701 olduğu açıklandı. 180 ay vade seçeneği ile 500 bin TL tutarında alınacak olan bir kredi fırsatı banka tarafından tüm müşterilerine sunuluyor. Faiz ile birlikte %0,50 oranında kredi tahsis ücreti alınacağı da verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Halk Bankası %0,7 9 Konut Kredisi

Kamu bankalarından olan Halk Bankası tarafından yapılan açıklama ile birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan projelerde güncellenmeye gidildi. Bu sayede durağan bir dönemde bulunan konut satışlarında önemli bir oranda satış işleminin gerçekleşeceği ihtimali doğmuş oldu. 180 ay vade seçeneği bulunan kampanya da yıllık maliyet oranının %10 seviyesinde olduğu aktarıldı.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları %0,79 Oldu

Vakıfbank tarafından yapılan açıklama ile birlikte diğer iki kamu bankasında olduğu gibi konut kredisi faiz oranın %0,79 seviyesine çekildiği aktarıldı. Bu açıklama da diğer iki banka da olduğu gibi konut kredisi vade sayısının 180 ay olduğu ve projeler de anlaşmalı firmalar ile birlikte konutlarda indirime gidildiği aktarıldı.

Özel Bankalar Yüzde 1 Seviyesinin Altına İnmesi Beklenmiyor

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklaması ile birlikte kamu bankalarında önemli kredi faiz indirimleri yapılırken diğer bankalarda bu konuda herhangi bir indirim olmayacağı tahmin ediliyor. Tabi kredi faiz oranları %0,79 seviyesine çekilmiş olsa da yüksek enflasyon farkı ile birlikte uzun vadeli konut alacakların karşılaşacağı oranların artış yaşanacağı aktarılıyor.

Enflasyon rakamlarının düşmesinin şuan için zor görülmesi göz önüne alınırsa kamu bankaları tarafından sunulan konut kredisi faiz oranlarının %0,79’ın yerine %0,90 seviyesinde olacağı aktarılıyor. Bu oranlara dikkat ederek sizde hayalini kurmuş olduğunuz ev için başvurunuzu en kısa sürede yapabileceğinizi unutmamalısınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 13 =